Tradycja i nowe trendy
Konferencja „Nowe trendy w uprawie truskawek” jest imprezą cykliczną, cieszącą się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych producentów. Odbywa się w „zagłębiu truskawkowym”, na terenie powiatu kartuskiego, gdzie powierzchnia upraw truskawek przekracza 700 ha (1,5% areału gruntów ornych).
- Organizując konferencję, chcieliśmy przekonać plantatorów i rolników do podtrzymywania kultywowanej od wielu lat tradycji uprawy truskawek w naszym rejonie, a także wskazać współczesne trendy i tendencje w uprawach tych wyjątkowych owoców - podkreślił dyr. Aleksander Mach.
Goście
Konferencję poświęconą uprawie truskawek otworzył jej honorowy patron, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. W gronie zaproszonych gości byli: Zbigniew Roszkowski (Wójt Gminy Chmielno), Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego Danuta Rek i Hubert Lewna, członkowie Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, przedstawiciele władz samorządowych ościennych gmin oraz firm związanych z rolnictwem.
Tematy
Jedno z ważniejszych zagadnień, przedstawionych podczas konferencji, dotyczyło nowych metod uprawy, uwzględniających zasady integrowanej ochrony roślin. Naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach: dr hab. Jerzy Lisek i prof. dr hab. Waldemar Treder mówili o nawadnianiu i fertygacji (dostarczenie roślinom odpowiednich ilości wody wraz z rozpuszczonymi w niej składnikami pokarmowymi, technika powszechnie stosowana w intensywnych uprawach ogrodniczych).
Tendencje na rynku truskawki zaprezentował Aleksander Mach dyr. PODR w Gdańsku.
W trakcie spotkania poruszono także tematy związane z ochroną plantacji przed chorobami i szkodnikami, w tym najnowsze zalecenia we wskazanym zakresie. Plantatorzy truskawek mieli możliwość zapoznania się z ofertami firm zajmujących się produkcją i dystrybucją: sadzonek nowych odmian, systemów do uprawy pod osłonami, nowoczesnego sprzętu , zwłaszcza opryskiwaczy oraz urządzeń do zakładania plantacji truskawek i ich pielęgnacji.
„Kaszëbskô malëna”
Ze względu na specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego jakość, aromat oraz smak produkowanych tu truskawek, jest niepowtarzalny i dlatego „kaszubska truskawka” lub „kaszëbskô malëna” znajduje się od 2008 r. na liście produktów tradycyjnych, a od 2009 r. w Rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych prowadzonym przez Komisją Europejską. W 2011r. kaszubską truskawkę poznał Parlament Europejski, gdzie w jego strasburskiej siedzibie odbyła się jej prezentacja i degustacja.
Foto PODR
O truskawkach w Chmielnie
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zorganizował, w Kaszubskiej Oazie Zdrowia w Chmielnie konferencję „Nowe trendy w uprawie truskawek”.W spotkaniu udział wzięło ponad 170 osób.
- 18.03.2014 18:30 (aktualizacja 14.08.2023 06:54)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze