Patronaty
Organizatorami imprezy byli: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz amorząd Województwa Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rynku Rolnego (Fundusz Promocji Mleka, Fundusz Promocji Mięsa Wołowego i Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego). Organizację Targów i Wystawy wsparły również związki i stowarzyszenia branżowe powołane przez producentów rolnych, funkcjonujące na rzecz hodowców bydła, koni, trzody chlewnej, owiec, kóz, gołębi, drobiu ozdobnego, pszczelarzy i drobiu hodowlanego.
Patronat medialny sprawowali: Dziennik Bałtycki, Rolnik Pomorski, Radio Gdańsk, Radio Kaszebe, Telewizja Kaszuby, portal internetowy Urzędu Marszałkowskiego „Wrota Pomorza”, koscierski.info, www.pięknekaszuby.
Sobota
- W pierwszy dzień imprezy dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyła się Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych, podczas której z najokazalszych gatunków bydła mlecznego, bydła mięsnego, trzody chlewnej, koni oraz owiec wyłoniono czempionów i wice-czempionów - mówi Paulina Hering z PODR. - Potem odbyły się spotkania branżowe hodowców, podczas których podsumowano dorobek oraz wyniki za 2013 r.
Na sobotę odbył się Piknik Europejski „Dziesięć lat integracji z UE”.
- Celem imprezy była promocja funduszy europejskich oraz upowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej i na temat członkostwa Polski w jej strukturach – dodaje pani Paulina. - Podczas pikniku Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały degustację potraw narodowych poszczególnych krajów UE, dzięki czemu można było odbyć podróż kulinarną do Włoch, na Węgry, Litwę, do Niemiec, Hiszpanii, Grecji czy Francji. Swój dorobek kulinarny zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich: Grabinianki z Grabiny Zameczek (gm. Cedry Wielkie), Górki (gm. Karsin), Gnieżdżewa (gm. Puck), Małego Klincza (gm. Kościerzyna), Nowej Karczmy, Lipusza (gm. Lipusz) oraz Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata (gm. Kościerzyna). Tradycyjnie Panie z KGW zadbały nie tylko o stół, ale również i o oprawę artystyczną imprezy.
Kulminacyjnym punktem programu był występ zespołu Fucus, który w oryginalny sposób podsumował dziesięcioletni okres integracji Polski z UE, łącząc w swoich utworach muzycznych motywy dwóch kultur - irlandzkie rytmy z kaszubskim tekstem.
Niedziela
Drugi dzień targów rozpoczął się o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą, koncelebrowaną przez ks. bp Wiesława Śmigla w kościele w Lubaniu. Po mszy barwny korowód, przy akompaniamencie Orkiestry PSTRONG, przeszedł na plac targowy, gdzie na scenie głównej, rozpoczęły się uroczystości związane z podsumowaniem konkursów: HIT TARGÓW oraz „Na najładniejsze stoisko targowe”.
W konkursie HIT TARGÓW, za najciekawszą prezentację sprzętu rolniczego pierwszą nagrodę otrzymało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ROLMAX Bartłomiej Korda, natomiast wyróżnienie przypadło firmie KORBANEK SP z o.o. W kategorii Produkt spożywczy zwyciężyła Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Skarszewach za swój wypiek „Chleb Żytni tradycyjny” a wyróżnienie otrzymała Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Sierakowicach za „Nasz rogalik”. W kategorii „Najładniejsze stoisko targowe” zwyciężyła firma EKO-TANK SP z o.o. z Osia.
Kolejnym punktem programu było podsumowanie etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstw 2014”. Jego zwycięzcą został Krzysztof Hoppa z Nowego Tuchomia (pow. kartuski), 2 - Małgorzata i Janusz Staniak z Lędowa (pow. gdański), 3 - Dawid Gruchała-Węsierski z nowego Barkoczyna (pow. kościerski).
Konkursy i kulinaria
W niedzielę Agencja Rynku Rolnego zorganizowała pokaz kulinarny „Mój region – tradycyjna kuchnia – najlepszy smak” a Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie kulinarnym „Pierogi na 100 sposobów”. W tej kategorii bezkonkurencyjne okazały się gospodynie z KGW Górki, które przekonały do siebie jury swoimi smażonymi pierogami z kapustą i grzybami.
W drugi dzień targów, na ringu odbyło się także podsumowanie wyników Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Hodowcy odebrali pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się konkurencja „Młodzi hodowcy’’ w której dzieci (6 – 11) hodowców zaprezentowały na ringu swoje cielęta, walcząc o tytuł mini czempiona.
Muzyka
Na scenie koncertowały: Młodzeżna z Banina, Koła Gospodyń Wiejskich, rewelacyjny zespołu COCTAIL i gwiazda wieczoru Maciej Miecznikowski wraz z zespołem.
Teraz Stare Pole
To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - W najbliższy weekend, 14-15 czerwca, zapraszamy wszystkich do Starego Pola, gdzie organizujemy XXI Żuławskie Targi - mówi Paulina Hering z PODR. - Jednym z medialnych patronów imprezy jest Rolnik Pomorski.
Napisz komentarz
Komentarze