Wszystkie wspomniane symbole powinny mieć określone barwy, tymczasem w Malborku mają one stylizowaną formę – są złote i różnią się tylko wielkością.
Godło państwowe to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Malborskie godło na pewno nie jest w barwach narodowych.
- To jest raczej ozdoba sali, bo ten emblemat jest pozbawiony istotnych elementów. Owszem, kształt jest, ale nie ma barw narodowych – powiedział nam radny Krzysztof Grylak, zapytany co sądzi o godle w sali, w którym odbywają się posiedzenia Rady Miasta. – Już dawno zwróciłem na to uwagę, jednak nie występowałem z tym tematem, obawiając się zarzutów o skrajny nacjonalizm.
Ale to jeszcze nie wszystko. Symbole państwowe powinny być odpowiednio eksponowane. Sprawdziliśmy to, pytając niedawno radnych, co sądzą o godle i herbach. Niektórzy w ogóle ich nie dostrzegli! Dopiero, gdy wskazaliśmy miejsce, zauważyli, że są tam umieszczone. A to dlatego, że są przesłonięte metalową barierką i właściwie nawet z końca sali nie są w pełni widoczne.
Dotarliśmy do dokumentu Najwyższej Izby Kontroli „Informacja o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej”, w którym bardzo szczegółowo opisany został problem właściwego eksponowania godła czy flagi narodowej. Można w nim wyczytać, że w administracji publicznej nie opracowano wskazówek, które byłyby dla urzędników jasnym wzorem prawidłowego umieszczania symboli państwowych. Być może dlatego w Malborku dość swobodnie potraktowano godło.
Dla potrzeb kontroli NIK określone zostały zasady „dobrych praktyk”, w których zaprezentowany został m.in. sposób eksponowania godła w urzędzie. Zgodnie z nimi, godło państwowe należy umieszczać w taki sposób, aby było widoczne w chwili wejścia do pomieszczenia urzędowego, najlepiej znajdować nad urzędnikiem, na ścianie na wprost drzwi, a w jego bezpośrednim otoczeniu nie powinny być umieszczane żadne inne obiekty.
Dlaczego więc w Malborku tak właśnie się stało?
- Godło i herby znajdujące się na sali posiedzeń Urzędu Miasta zostały zrobione na zamówienie poprzednich władz w kwietniu 2007 r. – odpowiada Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka. - Płaskorzeźby zostały wykonane zgodnie z obowiązującym wzorcem, ale rzeczywiście nie zawierają barw narodowych.
Jak się okazało, godło i herby miasta i powiatu tak bardzo zlewają się z tłem, że nawet w magistracie nikt wcześniej problemu nie widział.
- Do tej pory nikt nie zwrócił uwagi, że są one niezgodne z wytycznymi określonymi w ustawie – przyznaje wiceburmistrz Skonieczny. - Przyjrzymy się tej sprawie pod kątem formalnym i podejmiemy odpowiednie działania.
Reklama
Urzędnicy lekceważą symbole narodowe?
Nieprawidłowe godło państwowe, herb miasta i herb powiatu umieszczone zostały w sali posiedzeń Urzędu Miasta, a więc jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc w budynku.
- 08.05.2012 10:37 (aktualizacja 28.07.2023 09:32)
Napisz komentarz
Komentarze