Zapytaliśmy w magistracie, czy znane już są nowe warunki, na jakich będą sprzedawane mieszkania oraz czy znany jest termin wprowadzenia nowych zasad. To ważna informacja dla lokatorów, którzy być może są zainteresowani wykupem wynajmowanego „m”. Zapowiedzieli to przedstawiciele władz, ale propozycję tę zgłosił podczas czerwcowej sesji Stanisław Berliński, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji Rady Miasta Malborka.
- Na ostatniej sesji Rady Miasta przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej poddawał w wątpliwość celowość dalszego obowiązywania tak wysokiej bonifikat. W najbliższym czasie poddamy to jeszcze dokładnej analizie. Najprawdopodobniej od przyszłego roku ulgi te zostaną zmniejszone, będzie też mniejszy nacisk na sprzedaż tych mieszkań – potwierdza Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. -. Wydaje mi się, że najemcy, którzy chcieli, aby te lokale były ich własnością, już je zakupili i widać w naszym mieście, że rzeczywiście dbają o swoją własność. Mamy nadzieję, że ci, którzy się z takim zamiarem noszą, wykupią lokale do końca roku, jeszcze na tych bardzo preferencyjnych warunkach.
Do końca roku lokatorzy mogą wykupić lokale z 90-procentową bonifikatą, czyli za niewielkie pieniądze. Tym bardziej, że nie skraca się lista oczekujących na komunalne „m”.
Na początku roku na liście ubiegających się o taki lokal było 100 rodzin, które spełniały kryteria.
- Te dane wymagają jednak komentarza. Najwięcej osób na tej liście stanowią osoby, które zapisało się na nią w momencie, gdy miasto kończyło budowę dwóch nowych budynków komunalnych. Większość z oczekujących to osoby zapisane w latach 2009 - 2011 (czyli z niewielkim stażem). Wcześniej rekordzista czekał aż 18 lat. Kluczową sprawą było tu oddanie do użytku dwóch budynków w 2010 r., kiedy to mieszkania otrzymała rekordowa ilość osób – 38 (w 2005 r. np. tylko 15 osób). Bez tego ważnego dopowiedzenia, można by odnieść wrażenie, że nic w tej kwestii się nie zmieniło, a w rzeczywistości zmienia się cała struktura oczekujących, a ludzie czekają na mieszkanie o wiele krócej. Był nawet przypadek, że jeden z mieszkańców stwierdził, że za szybko przyznano mu lokal, ponieważ nie zdążył się przygotować – tłumaczył nam wówczas wiceburmistrz Jerzy Skonieczny.
Niemniej zmiana zasad sprzedaży jest być może początkiem głębszej reformy polityki mieszkaniowej miasta.
Reklama
Zmienią się zasady sprzedaży mieszkań komunalnych – może być drożej
Wiosną tego roku wiceburmistrz Jerzy Skonieczny zapowiedział, że preferencyjna sprzedaż lokali komunalnych z 90 proc. bonifikatą może się wkrótce skończyć. Prawdopodobnie to ostatni rok, gdy będzie można stać się właścicielem mieszkania za 10 proc. jego wartości rynkowej.
- 30.07.2012 18:46 (aktualizacja 01.04.2023 09:03)
Napisz komentarz
Komentarze