Ur. się 24 lutego 1922 roku w Poznaniu. Pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku przez ponad 30 lat. Wielu pracowników zamku w Malborku uważa go za autorytet. Na taką opinię zasłużył sobie pracowitością, wiedzą i pasją, która towarzyszyła mu przez wszystkie lata pracy.
Autor powojennej koncepcji odbudowy zamku, zmarł 28 września 2003 r.
Macieja Kilarskiego- Jan był nauczycielem, matka- Wanda była uzdolniona plastycznie. W czasie okupacji niemieckiej wraz z rodzicami osiedlił się we Lwowie. W 1929 r. z ojcem i siostrą odwiedził Włochy. Dzieła architektoniczne, które zobaczył wywarły na nim ogromne wrażenie. Kolejnym etapem jego życia były studia w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim. Tam poznał profesora Wiktora Zina, wówczas studenta historii sztuki, autora popularnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Swoje wykształcenie uzupełnił w Gdańsku, gdzie ukończył architekturę. Od 1961 r. pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku. Codziennie dojeżdżał do pracy pociągiem. W czasie podróży szkicował portrety ludzi zupełnie nieznanych, z którymi akurat przyszło mu podróżować, ale również portrety swoich kolegów z pracy, czy ważnych postaci historycznych. Tak powstał cykl „Portrety z pociągu”. W Muzeum Zamkowym pracował do 1991 roku, następnie działał w Radzie Do Spraw Zabytków.
13 sierpnia 2003 r. spotkał się z młodzieżą niepełnosprawną podczas realizacji programu „Odkryte wykopalisko”.
Autor powojennej koncepcji odbudowy zamku
MALBORK. Wspomnienie o wspaniałym człowieku Maciej KIlarski - mgr inż. architektury, konserwator zabytków, historyk sztuki. Pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku przez ponad 30 lat. Wielu pracowników zamku w Malborku uważa go za autorytet.
- 09.11.2007 14:49 (aktualizacja 29.07.2023 12:39)
Napisz komentarz
Komentarze