Przed wyjściem z domu warto sprawdzić, czy mamy przy sobie dokument ze zdjęciem, bo tylko wówczas w lokalu wyborczym będzie możliwe potwierdzenie naszej tożsamości. To może być dowód osobisty, ale honorowany będzie również paszport lub prawo jazdy.
Jeśli na miejscu okaże się, że wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców, nie powinien wpadać w panikę. W takiej sytuacji może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty czy prawo jazdy. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z urzędem miasta lub gminy w celu weryfikacji faktu zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spis wyborców w obwodowej komisji wyborczej.
W dniu wyborów otrzymamy dwie karty do głosowania – jedną z wykazem list kandydatów na posłów (w formie wielostronicowej broszury) oraz drugą – listę kandydatów na senatorów – będzie to jedna strona.
- Broszura z kandydatami na posłów będzie zaopatrzona na pierwszej kartce w instrukcję prawidłowego głosowania, a na drugiej kartce znajdzie się spis treści, tj. lista komitetów wyborczych które zgłosiły swoich kandydatów w danym okręgu. Na kolejnych kartkach znajdziemy już listy kandydatów z kratkami na oddanie głos – podpowiadają autorzy parlamentarnej kampanii informacyjnej prowadzonej w ramach akcji Masz głos, masz wybór.
Dysponujemy jednym głosem w wyborach na posłów i również jednym głosem w wyborach na senatorów. W wyborach do Senatu sprawa jest prosta – każdy komitet może wystawić tylko jednego kandydata (kandydatkę). O mandat w okręgu nr 67, który obejmuje m.in. powiat malborski, powalczą: Leszek Czarnobaj z Kwidzyna, Kazimierz Janiak z Gdańska i Jerzy Śnieg, z Kwidzyna.
W wyborach do Sejmu w broszurze wyborczej znajdziemy dużo więcej nazwisk – na liście każdego komitetu może się znaleźć dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu. W okręgu nr 25, czyli obejmującym także nasz powiat, na karcie do głosowania znajdą się nazwiska 192 osób. I to spośród nich możemy wybrać tylko jedną. Wśród kandydatów na posłanki i posłów nie zabrakło mieszkańców powiatu malborskiego. I tak, z listy PiS startują Tadeusz Cymański i Hanna Duda, z PO – Mirosław Czapla, z komitetu KORWiN – Agnieszka Grzegorzewska, Michał Lewandowski i Katarzyna Sakwińska, z PSL - Gracjan Kuryłowicz i Andrzej Małyj, ze Zjednoczonej Lewicy - Małgorzata Ostrowska i Barbara Buczyńska, z „Kukiz’15” - Dorota Wiśniewska, z Nowoczesnej Ryszarda Petru – Bartłomiej Szatkowski, z komitetu Zbigniewa Stonogi - Zdzisław Serwin i Aleksandra Niziel.
- Nasz głos w pierwszej kolejności zostanie przypisany danemu komitetowi i pomoże mu w przekroczenie progu wyborczego, który wynosi 5 proc. ważnych głosów w skali całego kraju – czytamy w broszurce Masz głos, masz wybór. - Jeśli już dany komitet przekroczy próg, jego kandydaci będą mogli zostać uwzględnieni w podziale mandatów. Wtedy ważne stanie się, na którego kandydata danego komitetu oddaliśmy głos, ponieważ w ramach przypadającej komitetowi puli mandaty rozdziela się według liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów. Kolejność kandydatów (kandydatek) na liście nie ma bowiem znaczenia. Każdy ma równe szanse i nasz głos na każdego ma jednakową wagę.
Warto zapamiętać, że głos jest ważny, jeśli w kratce przy nazwisku jednego, wybranego kandydata (kandydatki) postawimy znak „X”. W przypadku wyborów do Sejmu, Kodeks wyborczy pozwala także na zaznaczenie większej liczby kandydatów z tej samej listy niemniej w takiej sytuacji oddany głos będzie traktowany jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Wolno zaznaczyć jedynie kandydatów z tej samej listy. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych oznacza głos nieważny. Nie mają znaczenia dopiski poza okienkami w których zaznacza się głosy.
Napisz komentarz
Komentarze