W miniony piątek w Karwanie odbyła się kolejna ciekawa konferencja naukowa dotycząca przeszłości terenów znajdujących się nieopodal Malborka. Zespół osadniczy Węgry to miejsce, w którym badania archeologiczne trwały z przerwami przez niemal 30 lat. Archeolodzy pracowali tu przez 12 sezonów wykopaliskowych, a pierwsze prace ruszyły jeszcze w 1962 r Wykopaliska zainicjowane zostały dzięki współpracy Muzeum Zamkowego z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, a od 1965 r. uczestniczył w nich również Mieczysław Haftka, nieżyjący już wieloletni wicedyrektor ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku.
Przez lata prac badawczych otwarto i wyeksplorowano łącznie 13 wykopów. „(...) |Wykopami objęto powierzchnię zaledwie 884,2 m kw. z czego 322,7 m kw. w obrębie grodziska, 525,5 m kw. na podgrodziu, 29 m kw. na zewnętrznym południowym stoku oraz 7 m kw. w parowie” – czytamy w publikacji podsumowującej wieloletnie badania naukowe. „Szacowana wielkość zespołu grodowego wynosiła 525 arów, z czego 37 arów zajmował gród, zaś pozostały obszar 488 arów to podgrodzie. Liczby te wykazują jak niewielki odsetek został przebadany wykopaliskowo.”
W ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowany został projekt "Opracowanie i publikacja wyników interdyscyplinarnych badań archeologicznych zespołu osadniczego z XI–XII w. w Węgrach, gm. Sztum" Program ten, oprócz uporządkowania i opracowania dotychczasowych badań, pozwolił także na wykonanie pewnych badań uzupełniających.
Podsumowaniem całości prac jest monografia autorstwa Mieczysława Haftki i Sławomira Wadyla pt. „Węgry. Zespół osadniczy na pograniczu pomorsko - pruskim w XI-XII w.”. W czasie konferencji odbyła się także promocja tej publikacji. Zawiera ona szczegółowe informacje o prowadzonych pracach oraz o odnalezionych w wykopach przedmiotach. Całość uzupełnia bogaty zbiór ilustracji oraz zdjęć.
Napisz komentarz
Komentarze