Do większości wypadków, których przyczyną jest zatrucie tlenkiem węgla dochodzi w sezonie grzewczym. Policjanci przypominają, że niesprawne przewody kominowe, uszczelnione okna i drzwi, piecyki nie posiadające atestów, zaklejone kratki wentylacyjne są poważnym zagrożeniem podczas sezonu grzewczego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wezwijmy specjalistę. W poniedziałek wieczorem 56-letnia mieszkanka Malborka z objawami zatrucia tlenkiem węgla został przewieziona do szpitala.
Dbając o własne bezpieczeństwo przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:
- regularnie wietrzmy pomieszczenia, w których korzystamy z pieca gazowego, kuchenki gazowej, kominka;
- nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych;
- zadbajmy, aby przewody wentylacyjne były drożne;
- używajmy sprawne technicznie urządzenia;
- nie bagatelizujmy objawów, które mogą świadczyć o zatruciu czadem min. duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej opuścić pomieszczenie w którym się znajdujemy i wezwać służby ratunkowe.
Reklama
Policja ostrzega przed czadem
Policjanci przestrzegają, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Pamiętajmy, aby sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach i niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki wiążą się z ogromnym ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla.
- 28.10.2015 13:00 (aktualizacja 18.08.2023 03:22)
Napisz komentarz
Komentarze