Pomorskie szpitale zadeklarowały chęć przyjęcia do swoich placówek 140 wolontariuszy. Zanim jednak trafią oni na oddziały szpitalne, przejdą m.in. specjalistyczne szkolenia z zakresu opieki nad pacjentem.
- Choć w wielu krajach idea wolontariatu szpitalnego jest bardzo powszechna to u nas jest to wciąż coś nowego – mówi Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Wolontariusze dają pacjentom wsparcie i czas, sami zaś otrzymują bardzo cenne doświadczenie – bycie kimś, na kogo się czeka i czyja obecność choć na chwilę powoduję, że osoba starsza, uzależniona czy niepełnosprawna odzyskuje wiarę w ludzi. Dla wielu pacjentów, szczególnie starszych wolontariusze to jedyne osoby, które poświęcają im czas i uwagę. Liczymy bardzo szczególnie na wolontariuszy 50+, ponieważ osoby te mają już własne doświadczenia nabyte podczas kontaktów z osobami najbliższymi, co sprawia, że potrafią bardzo szybko nawiązać kontakt ze swoimi podopiecznymi.
Przystąpienie do programu ma charakter otwarty, mogą do niego przystąpić wszystkie podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Pomorskie.
W październiku stosowne porozumienia podpisali: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o., Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy Sp. z o.o. w Wejherowie, Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Sp. z o.o., Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza Sp. z o.o. w Gdańsku, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Słupsku, Szpital Specjalistyczny w Prabutach Sp. z o.o., Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.
- Wolontariusze od dawna wspomagają personel Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku – mówi Marzena Olszewska-Fryc, dyrektor ds. Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. - Obecnie 27 osób odwiedza nas regularnie, w tym więźniowie i pani, która za darmo strzyże pacjentów. W zeszłym roku przeszkoliliśmy 127 osób w ramach projektu „Pomorskiej Szkoły Wolontariatu Opiekuńczego", które po przejściu szkolenia, rozpoczęły swoją pracę wolontariacką w różnych placówkach medycznych.
Wolontariusze to osoby, które bezinteresowne ofiarowują swój czas drugiemu człowiekowi. To jest największy prezent, jaki możemy dać osobom cierpiącym.
Powyższy projekt jest kontynuacją projektu pilotażowego pn. „Pomorska Szkołą Wolontariatu Opiekuńczego", który w 2014 roku został wdrożony pilotażowo w czterech szpitalach marszałkowskich. Inicjatywa projektu, którego celem było powstanie i rozwój wolontariatu w ramach instytucjonalnej i domowej opieki nad osobami chorymi, starymi i niesamodzielnymi, zrodziła się podczas spotkania wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń z księdzem Piotrem Krakowiakiem, Krajowym Duszpasterzem Hospicjów.
Napisz komentarz
Komentarze