Chór mieszany Cantores Veiherovienses działalność artystyczną zainaugurował 6 stycznia 1985 r. w Wejherowie. Pomysłodawcą i założycielem chóru był wówczas młody, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, a dziś jej wykładowca i profesor, Marek Rocławski.
Ideę powołania do życia chóru skwapliwie poparł, a następnie wydatnie wspomógł jej urzeczywistnienie, nieodżałowanej pamięci ks. Bogusław Żurawski - proboszcz parafii św. Trójcy w Wejherowie, wielki miłośnik muzyki.
Zespół od początku swej działalności zdobył uznanie publiczności w kraju jak i za granicą. Pierwszy koncert odbył się 22.06.1985 r. w farze, następnie chór brał udział w różnych imprezach artystycznych o charakterze kulturalnym i religijnym w mieście, regionie i kraju.
Od momentu powstania wejherowski chór odbył 23 podróże zagraniczne. Koncertował w wielu krajach Europy. Nawiązał cenne kontakty z wieloma chórami i organizacjami kulturalnymi w całej Europie. Niektóre z nich zaowocowały dłuższą współpracą trwającą do dzisiaj.
Chór mieszany Cantores Veiherovienses w ciągu 30 lat swojej działalności artystycznej uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach chóralnych krajowych i zagranicznych zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
W okresie 30-letniej działalności artystycznej chór „Cantores Veiherovienses” wystąpił na ok. 950 koncertach w kraju i za granicą. Zespół jest członkiem Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, współpracuje z wieloma instytucjami kultury województwa pomorskiego, m.in. z Państwową Operą Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, oraz Filharmonią Bałtycką.
Repertuar zespołu obejmuje różne epoki: od średniowiecza po współczesność; muzykę religijną, świecką, artystyczne opracowania pieśni ludowych oraz negro spirituals.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w ramach Nocy w Muzeum A.D. 2016, zapraszają na XI Koncertw ramach cyklu Akademia w Pałacu pt. „Con fuoco” który odbędzie się 21 maja 2016 (sobota) o godz. 20.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a
Tytuł koncertu „Con fuoco” / Z żarem / dał impuls do zaprezentowania najbardziej ekspresyjnych arii dawnych mistrzów w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej - studentów, którym szczególnie bliska jest muzyka baroku.
W programie koncertu, przygotowanego przez Witosławę Frankowską, pojawią się arie i duety z oper G.F. Haendla, A. Vivaldiego oraz pieśni H. Purcella.
Wszystkim słuchaczom sprzyjać będą z pewnością piękne wnętrza muzealne, nastrojowe dźwięki wiolonczeli i klawesynu, jak również późna pora, ożywiająca uśpione emocje sprzed trzech stuleci.
Wykonawcy:
Lucyna Kończak - sopran
Julia Pruszak - sopran
Małgorzata Rocławska - sopran
Karolina Dziwniel - mezzospran
Aleksandra Monkiewicz - mezzosopran
Weronika Rabek - mezzosopran
Jakub Borowczyk - kontratenor
Tomasz Grygo - tenor
Mateusz Kołos - tenor
Kamil Jaroszuk - baryton
Basso continuo:
Weronika Kulpa - wiolonczela
Witosława Frankowska - kopia klawesynu włoskiego z XVIII wieku, słowo o muzyce
Napisz komentarz
Komentarze