Per Oscar Gustav Dahlberg urodził się w Torshälla w Szwecji, wśród dzikiej przyrody oraz tajemniczych lasów i jezior. Tam kształtowała się jego artystyczna wrażliwość. Studia rozpoczął w mieście Eskilstuna, a kontynuował je na Cambridgeshire College of Art i londyńskim Royal College of Art, uzyskując stopień Master of Arts w 1981 roku. Kolejne trzy lata spędził na tej uczelni doskonaląc sztukę audiowizualną i tworząc nową formę wyrazu plastycznego. Za te osiągnięcia otrzymał stopień naukowy doktora filozofii.
Pierwsza studencka wystawa Pera miała miejsce w Luksemburgu. W późniejszym okresie prace wielokrotnie wystawiane były między innymi w Paryżu, Londynie, Saffron Walden, Torshälla, Eskilstuna i na Majorce.
Jego audiowizualia, takie jak diaporamy oparte na rysunkach, akwarelach i malarstwie, były prezentowane na całym świecie. Muzea w Anglii, Irlandii i na Tajwanie szczycą się posiadaniem dzieł artysty. Panoramiczna diaporama „Taniec wieloryba” była nagradzana w Filadelfii, Nowym Jorku, Monachium i Paryżu. Natomiast w rodzinnym mieście artysty, Torshälla, imponujących rozmiarów tryptyk ze skrzydłami przypominający otwartą książkę stanowi stałą ekspozycję w bibliotece miejskiej.
Twórczość Dahlberga jest dobrze znana mieszkańcom Pomorza także za sprawą sopockiego Krzywego Domku – uznano, iż twórczość artysty była inspiracją dla architektów tego budynku, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Niejednokrotnie był on uznawany za jeden z najbardziej oryginalnych obiektów na świecie.
Per Oscar Gustav Dahlberg jest dwukrotnym laureatem Nagród Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w postaci rocznych stypendiów, które przyznano w latach 2005 i 2006.
Wystawa prezentowana w Wejherowskim Centrum Kultury zatytułowana „Livs-Ljus Visioner” obejmuje ilustracje książkowe pochodzące z rozległych zbiorów artysty tworzonych na przestrzeni dziesięcioleci działalności. Ekspozycja jest częścią szwedzkiej odsłony międzynarodowego projektu „Nadbałtycki Szlak Designu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.
Napisz komentarz
Komentarze