Podczas Festiwalu Designu uczestnicy będą poszerzać wiedzę z zakresu wzornictwa użytkowego Szwecji oraz rozwijać umiejętności z zakresu: ceramiki i szkła, tkaniny i ubioru, mebli i akcesoriów wnętrzarskich oraz grafiki, czerpiąc inspiracje ze szwedzkiej sztuki ludowej.
Chętni wezmą udział w warsztatach, wystawach, pokazach i rodzinnych kącikach kreatywności. Poznają prostotę i funkcjonalność charakterystyczne dla Szwecji. Wszystkie aktywności oraz prezentacje nawiązywać będą do nurtu szwedzkiego w designie. Nie zabraknie również wystaw, związanych z minionymi odsłonami projektu ukazujących różnorodność nurtów, wzornictwa użytkowego.
PROGRAM FESTIWALU
12:00 Otwarcie Festiwalu - przybliżenie idei projektu „Nadbałtycki szlak designu”, przedstawienie gości (sala konferencyjna)
12:30 – 14:00 Pokaz wytwarzania elementów dekoracyjnych z wikliny papierowej inspirowanych wzornictwem użytkowym Szwecji – Magdalena Komar (Foyer)
12:45 – 17:00 Rodzinny kącik kreatywności – wzornictwo użytkowe Szwecji - konik skandynawski, odnawianie krzeseł, praca z tkaniną (Foyer)
14.00 – 15.00 Prezentacja pt.: ”New Nordic - współczesny obraz szwedzkiego wzornictwa” -Wojciech Guzik (sala konferencyjna)
15:00 – 17:30 Warsztaty tworzenia elementów dekoracyjnych z wikliny papierowej inspirowanych wzornictwem użytkowym Szwecji - Magdalena Komar (pracownia plastyczna, pok. 300) OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 27 75 wew. 49. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!)
17:30 Podsumowanie Festiwalu – prezentacja prac wykonanych w czasie warsztatów
Wystawy:
I Wystawa "Livs-Ljus Visioner" – Per Oscar Gustav Dahlberg
II Wystawa MEJERI I SVEN – Wojciech Guzik
III Wystawa prac powstałych podczas warsztatów PRZEDFESTIWALOWYCH odsłony szwedzkiej:
- „Patchwork w kulturze Szwecji”
- „Malowanie mebli farbą kredową – inspirowane wzornictwem użytkowym Szwecji”
- „Ceramika – inspirowana wzornictwem użytkowym Szwecji”
- „Wielkoformatowa dekoracja ścienna inspirowana wzornictwem użytkowym Szwecji”
IV Wystawa prac powstałych podczas odsłony polskiej w projekcie
V Wystawa prac powstałych podczas odsłony litewskiej w projekcie
VI Wystawa prac powstałych podczas odsłony rosyjskiej w projekcie
Informacje na temat artystów:
Magdalena Komar – mieszkanka wsi gminy Szemud w Bojanie. Z wykształcenia informatyk, na co dzień handlowiec, a po pracy rękodzielnik. Rękodziełem jako formą wyrazu dla swoich artystycznych potrzeb zajmuje się od ponad 7 lat. Od dziecka jej ręce coś plotły: najpierw frędzelki z obrusa, za co dostawała po „łapach”, zaraz potem były niteczki i szydełko, a teraz papier i rurki.
Plecionki Pani Magdaleny zrobione są z własnoręcznie skręconych papierowych – głównie gazetowych rureczek. W ten sposób wyplata koszyki, misy, a także zegary, anioły, wianki, figurki zwierzątek, a nawet gitarę. Rękodzieło Pani Magdaleny na początku zadziwia, później intryguje, a w końcu i tak wiele osób sięga po gazetowe rurki lub po jej wyroby.
Wojciech Guzik - urodzony w 1994 r. w Bielsku-Białej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Wzornictwo oraz w Konstfack w Sztokholmie. Finalista konkursu 'make me!' 2015 i 2016. Pasjonat kultury i wzornictwa użytkowego Szwecji.
Per Oscar Gustav Dahlberg urodził się w Torshälla w Szwecji, wśród dzikiej przyrody oraz tajemniczych lasów i jezior. Tam kształtowała się jego artystyczna wrażliwość. Studia rozpoczął w mieście Eskilstuna, a kontynuował je na Cambridgeshire College Of Art i londyńskim Royal College of Art, uzyskując stopień Master of Arts w 1981 roku. Kolejne trzy lata spędził na tej uczelni doskonaląc sztukę audiowizualną tworząc nową formę wyrazu plastycznego. Za te osiągnięcia otrzymał stopień naukowy doktora filozofii.
Pierwsza studencka wystawa Pera miała miejsce w Luksemburgu. W późniejszym okresie prace wielokrotnie wystawiane były między innymi w Paryżu, Londynie, Saffron Walden, Torshälla, Eskilstuna i na Majorce.
Jego audiowizualia, takie jak diaporamy oparte na rysunkach, akwarelach i malarstwie, były prezentowane na całym świecie. Muzea w Anglii, Irlandii i na Tajwanie szczycą się posiadaniem dzieł artysty. Panoramiczna diaporama „Taniec wieloryba” była nagradzana w Filadelfii, Nowym Jorku, Monachium i Paryżu. Natomiast w rodzinnym mieście artysty, Torshälla, imponujących rozmiarów tryptyk ze skrzydłami przypominający otwartą książkę stanowi stałą ekspozycję w bibliotece miejskiej.
Twórczość Dahlberga jest dobrze znana mieszkańcom Pomorza także za sprawą sopockiego Krzywego Domku – uznano iż, twórczość artysty była inspiracją dla architektów tego budynku, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Niejednokrotnie był on uznawany za jeden z najbardziej oryginalnych obiektów na świecie.
Per Oscar Gustav Dahlberg jest dwukrotnym laureatem Nagród Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w postaci rocznych stypendiów, które przyznano w latach 2005 i 2006.
Podczas wystawy w Wejherowskim Centrum Kultury zostaną zaprezentowane ilustracje książkowe pochodzące z rozległych zbiorów artysty tworzonych na przestrzeni dziesięcioleci działalności.
Nadbałtycki Szlak Designu – okres realizacji projektu 01.09.2014 r. – 30.11.2016 r.
Międzynarodowy projekt „Nadbałtycki szlak designu”, dotyczący wzornictwa użytkowego, realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury, dofinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Edukacja/Edukacja kulturalna.
Głównym celem projektu jest przełamanie stereotypów podejścia do designu jako czegoś niedostępnego, ekskluzywnego i przeznaczonego dla nielicznych. „Nadbałtycki szlak designu” nawiązuje nazwą do krajów partnerskich – Polski, Litwy, Rosji, Szwecji i historycznych szlaków kupieckich stanowiących inspirację dla sztuki użytkowej.
Osoby zainteresowane mają szansę uczestniczyć w warsztatach i kursach e-learningowych oraz nawiązywać współpracę i kontakty z projektantami z krajów partnerskich. Udział czterech krajów wyznacza różnorodność sztuki użytkowej i wpływ narodowego nurtu sztuki dekoracyjnej i dzieli projekt na sezony. Kluczem każdego sezonu są: bryła, faktura, przestrzeń i światło.
W czasie trwania projektu osoby zainteresowane mają szansę uczestniczyć w warsztatach z zakresu wzornictwa użytkowego, kursach e-learningowych, e-konsultacjach oraz nawiązać współpracę i kontakty z designerami z krajów partnerskich. Na zakończenie każdego sezonu organizowane są Festiwale Designu. W ramach projektu powstał portal, na którym dostępne są e-kursy, e-konsultacje, e-wystawy, design space i nagrania warsztatów.
Napisz komentarz
Komentarze