Na pytania Czytelników odpowiada mgr prawa Roman Małecki, prowadzący w Tczewie Biuro Prawne.
Osoba, która skończyła 13 lat, a nie jest jeszcze pełnoletnia, posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi.
Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Dotyczy to właśnie twojej sytuacji. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego.
Biorąc powyższe pod uwagę, jesteś wyłącznym właścicielem komputera i nikt nie może Tobie go zabrać. Podstawa prawna – kodeks cywilny.
Natomiast co do zakazu korzystania z komputera, rodzice mają takie prawo, gdyż są odpowiedzialni za Twoje wychowanie, ale nie mogą pozbawić Ciebie własności komputera.
Podstawa prawna - kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Jak przesłać pytanie?
Aby uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji - [email protected] lub o zadawanie pytań na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, publikując niektóre z nich na łamach „Gazety Tczewskiej”.
Napisz komentarz
Komentarze