Przyznanie Polsce organizacji piłkarskich mistrzostw Euro 2012 - w tym i Gdańskowi - z czym związane są potężne inwestycje (m.in. budowa stadionów) ucieszyło wszystkich. Niemniej po początkowej euforii przyszło zastanowienie. Bo czy Tczew - choć na drogi, mosty i wiadukty dostanie pieniądze z budżetu województwa - nie zostanie w efekcie odstawiony na boczny tor i nie dostaną mu się tylko finansowe okruchy.
Zauważmy jednak, że w Tczewie sporo się inwestuje. Choć nie brakuje głosów, że miasto powinno się zapożyczyć, aby ruszyć z kopyta z wieloma projektami.
Komunalne będą mniejsze
Swego czasu samorządowcy doszli do wniosku, że zamiast nowych budynków socjalnych, należy budować komunalne. Teraz na ukończeniu jest inwestycja przy ul. Armii Krajowej. W nowym budynku komunalnym zamieszka 16 rodzin.
- Oprócz tego, jeszcze w tym roku planujemy oddanie obiektu przy ul. Nowowiejskiej - mówi wiceprezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. – Będzie tam 18 mieszkań. Czy termin zostanie dotrzymany? To zależy od pogody i od tego jak szybko przebiegną procedury przetargowe. Także czy równie szybko znajdziemy wykonawcę.
W założeniu o nowe mieszkanie komunalne mogły ubiegać się osoby, które regularnie płacą czynsz i zajmują lokal w złym stanie technicznym. Po doświadczeniu z eksploatacją „komunalki” przy ul. Koziej, tym razem będą to budynki mniejsze.
- Jest to też wymuszone wielkością działek, na których obiekty te zostaną postawione – dodaje wiceprezydent Pobłocki.
Działka na Czyżykowie znajduje się za narożnym budynkiem (róg ul. Czyżykowskiej i Nowowiejskiej). Nowi lokatorzy będą więc „odsunięci” od ulicy, z widokiem na ogród działkowy.
- Zlecone będzie wykonanie dokumentacji na budynek komunalny przy ul. Prostej (na terenie po byłym ogrodnictwie kolejowym), też tej samej wielkości – relacjonuje Mirosław Pobłocki. - W tym miejscu planujemy 6-8 budynków. Jeśli chodzi o lokale socjalne, to w przyszłości powstaną one przy ul. Sadowej, naprzeciwko Prokuratury Rejonowej (teren po byłym ogrodnictwie miejskim).
Sporo też budują deweloperzy i mieszkańcy. Praktycznie na każdym osiedlu.
Na starówce bez zmian
Tego typu inwestycje omijają Stare Miasto, tutaj w tym roku nie zanosi się na wielkie zmiany. Wręcz odwrotnie. W ub. roku były pożary dwóch budynków (przy ul. Ogrodowej i ul. Mickiewicza), które teraz czekają na remont. Pod koniec stycznia wyburzono dwa nie eksploatowane od dawna budynki przy ul. Wąskiej. Chyba trzeba będzie poczekać na efekty działań powołanej w ub. roku „speckomisji ds. szpetoty budynków na Starym Mieście”. W tym roku miasto chce złożyć ofertę pomocy dla właścicieli budynków położonych przy planowanym tzw. Szlaku Wodnym (od ul. Dąbrowskiego w kierunku Wisły). Zobaczymy jaki będzie odzew.
Miasto liczy też, że radni przyznają środki w korekcie tegorocznego budżetu na nowy budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie.
– Środki na ten cel zostały skreślone w ub. roku z projektu budżetu na 2008 r. – informuje M. Pobłocki. – Jest potrzeba opróżnienia i zburzenia dotychczasowego budynku MOPS-u, ponieważ ściany są tam wykonane z użyciem azbestu. Po rozebraniu budynku działka wystawiona byłaby na przetarg. Na nową inwestycję potrzeba ok. 3 - 3,5 mln zł. Jest gotowa dokumentacja i projekt na dobudowanie dodatkowego skrzydła do istniejącego obiektu przy ul. Niepodległości.
Jak mówi jeden z radnych: - To nie przejdzie przy korekcie budżetu.
Moja droga asfaltowa
Jak co roku w budżecie przewidziano też środki na remonty ulic. To temat rzeka i jeden z większych powodów do narzekania. A to, że za mało się robi, a to, że nie w tej kolejności co trzeba, bo inne od lat są jeszcze w gorszym stanie. I każdy mieszkaniec ma swoje zdanie „w tym temacie”.
- W bieżącym roku na remont ulic przeznaczyliśmy ok. 9 mln zł – kontynuuje wiceprezydent Pobłocki. - Czyżykowo zaczyna się starzeć... jako osiedle, również w układzie drogowym. Np. ul. Starowiejska, długa i szeroka, jest w złym stanie technicznym. Poza remontem ul. Tetmajera zrobimy przebicie w kierunku ul. Ceglarskiej. Będzie także wyremontowana pętla autobusowa przy ul. Konarskiego.
Na Czyżykowie ulice rzeczywiście „zestarzały się”. Nawierzchnia dróg pozostawia wiele do życzenia. Nie lepiej jest z chodnikami, by przywołać choćby beznadziejne ułożenie fragmentu właśnie przy pętli od strony ul. Orkana.
- Dobrze, że nie ma śniegu i lodu, bo w tym miejscu nie tylko starsi mieszkańcy mogą „wywinąć orła” i połamać sobie ręce i nogi – uważa mieszkaniec osiedla.
Poza tym do remontu przeznaczono: ul. Sienkiewicza (os. Za Parkiem), ul. Wyzwolenia i ul. Saperską (Śródmieście II), ul. Księżniczki Dobrawy (os. Kolejarz) i ul. Czerwonego Kapturka (os. Bajkowe).
Plany na dziś
Na ten rok do realizacji przewidziano boisko ze sztuczną trawą (za ok. 800 tys. zł) przy Szkole Podstawowej nr 12. Na przyszły rok planuje się przygotowanie dokumentacji dla boiska przy Szkole Podstawowej nr 11. Już niedługo zakończona zostanie inwestycja pn. przystań. Zainteresowanie spacerowiczów wzbudziły ostatnio schody zamontowane na zewnątrz budynku prowadzące na taras widokowy.
- Dobre miejsce na wypicie latem kawy – mówi mieszkanka Tczewa.
O przystani i budowie w tym roku ciągu pieszo-jezdnego od ul. Nad Wisłą do ul. Nadbrzeżnej pisaliśmy niedawno. Podobnie jak o realizacji trzech zadań wspólnie z powiatem (miasto dołożyło 3,1 mln zł) - przebudowy układu drogowego stanowiącego dojazd do węzła autostrady, modernizacji układu komunikacyjnego trasy obwodowej podmiejskiej i układu drogowego przy ul. Czatkowskiej.
Zamierzenia na pojutrze
A plany na przyszłość, także tę daleką, to m. in. budowa przejścia pod mostem tczewskim w kierunku ul. Czatkowskiej wraz z wymianą nawierzchni „Korala”. Miasto też jest zainteresowane ujściem Kanału Młyńskiego, gdzie teoretycznie powinien być port zimowy dla lodołamaczy (teren w gestii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Tczewie). Na bulwarze nadwiślańskim miasto chce wykonać podpiwniczenie z toaletami (mniej więcej na wysokości punktu widokowego, na którym później inwestor postawiłby obiekt gastronomiczny). A dlaczego taki obiekt nie powstał od razu, tylko znowu będzie „grzebanie” w bulwarze?
- Planujemy inwestycje długofalowo, na kolejne kadencje – twierdzi Mirosław Pobłocki. - Określamy jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć w danym miejscu lub obszarze tematycznym (np. drogi ujęte kompleksowo), a nie zakładamy, że w tej kadencji zrobimy dwie drogi, a w przyszłej jedną. To samo tyczy się bulwaru. Poza tym ten teren jest uzbrojony i nie trzeba go rozkopywać.
Do wykorzystania jest teren po ZUK (przeznaczony na mieszkaniówkę z naciskiem na usługi) i Spółdzielni Inwalidów „Wisła”. Zapytanie ofertowe ma pomóc w poszukiwaniu inwestora. Na zagospodarowanie inwestora czeka też plac i „wejście” do Parku Miejskiego od strony ul. Czyżykowskiej. Miejsce np. na hotel.
Buduje nie tylko miasto
W Tczewie są w trakcie realizacji inwestycje realizowane przez różne podmioty. Podajemy tylko niektóre z nich. Na rogu ul. Dąbrowskiego i Obrońców Westerplatte od stycznia funkcjonuje, kolejny w mieście, bank – WBK Bank Zachodni. Na ul. Kwiatowej powstaje myjnia samochodowa z infrastrukturą (to już czwarta w tej okolicy!), bliżej ul. Malinowskiej będzie budynek magazynowy, a na ul. Gdańskiej nowy market. Powstaje też nowa hala na „Manhattanie” (w miejscu drewnianych budek), budowana przez Stowarzyszenie Kupców Tczewskich „Świt”.
Napisz komentarz
Komentarze