Inżynier marzy o pracy w muzeum
Roman Klim urodził się 5 lutego 1940 r. w Brześciu nad Bugiem. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Klimów osiedliła się w Elblągu. Tam Roman ukończył Szkołę Podstawową nr 7 oraz Liceum im. Juliusza Słowackiego. Po ukończeniu liceum studiował w Poznaniu na Wyższej Szkole Rolniczej, gdzie uzyskał dyplom inżyniera chemicznej technologii drewna. Jego pierwszym miejscem pracy po studiach były Zakłady Suchej Destylacji Drewna w Hajnówce. Kolejnymi: Mazurskie Zakłady Przemysłu Sklejek w Morągu i Zakłady Tworzyw Sztucznych w Elblągu. Mieszkając w Elblągu intensywnie działał w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym, marząc jednocześnie o pracy w muzealnictwie.Z Helu do grodu Sambora
Nie zapomnieć o mennonitach
Po rozwiązaniu w Tczewie oddziału PTTK doprowadził w 1992 r. do powołania Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego „Trsow”, działającego do dnia dzisiejszego. Od samego powołania Klub organizował sobotnie wędrówki piesze pod różnymi hasłami tematycznymi, np. Przyroda i zabytki Kociewia, Brzegiem Wisły, Romantyczna Wysoczyzna Elbląska, Śladami mennonitów, Poznajemy gminę i wiele innych. Roman Klim był pionierem w rozpowszechnianiu problematyki mennonickiej, doprowadzając w 1993 r. do I Zjazdu Mennonitów. Był także organizatorem wielu sympozjów wiślanych, hydrotechnicznych i turystycznych. Za swoją działalność społeczną i zawodową otrzymał wiele dyplomów, wyróżnień, medali i odznaczeń. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Tczewa. Zmarł 7 grudnia 2000 r. Pochowany został na Cmentarzu Katolickim w Gdańsku-Oliwie.
Poznać region pieszo lub kajakiem
Nadwiślański Klub Krajoznawczy „Trsow” powstał 29 lutego 1992 r. podczas spotkania w Muzeum Wisły entuzjastów krajoznawstwa ze środowisk - tczewskiego, gdańskiego i elbląskiego. W trakcie tego spotkania wybrano pierwszy zarząd klubu, a następnie prezesa, którym został Roman Klim. Nazwa wywodzi się z przywileju księcia świeckiego Grzymisława dla zakonu Joannitów z 11 listopada 1198 r. W dokumencie tym Tczew wymieniony jest jako Trsov. Głównym celem działalności klubu jest skupienie ludzi interesujących się problematyką regionalną. Instrumentem prowadzenia terenowej działalności poznawczej, popularyzatorskiej i naukowej jest turystyka krajoznawcza piesza i kajakowa.
Napisz komentarz
Komentarze