W debacie nad sytuacją w sferze opieki medycznej wysłuchano oświadczeń ministra zdrowia Ewy Kopacz oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza. Ewa Kopacz nakreśliła kierunki zmian naprawy systemu opieki zdrowotnej. Wysłuchano informacji rządu z przebiegu realizacji ustawy z dnia 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Nowelizacja ważnych ustaw
Uchwalono kilka ustaw, m. in. znowelizowano ustawę o ustanowieniu wieloletniego programu „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”. Znowelizowano ustawę o transporcie kolejowym, odbyło się też pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy Kodeks Pracy. Mocą ustawy zmieniono nazwy niektórym akademiom rolniczym. W trybie ustawowym ratyfikowano umowę między rządem RP a rządem Republiki Chile. Sejm dokonał też wyboru składu osobowego Komisji Śledczej do tzw. nacisków politycznych w latach 2005 - 2007. Ostry i długotrwały opór w tej sprawie stawiali posłowie PiS.
Posłowie z racji swoich obowiązków wysłuchują informacji od różnych instytucji i organów państwowych, a następnie przeprowadzają nad nimi dyskusje. W trakcie posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej czasu i uwagi poświęcono sprawozdaniu Głównego Inspektora Pracy. Po dłuższej dyskusji informację przyjęto jednomyślnie.
Jak zwykle realizowano stałe punkty: „Pytania w sprawach bieżących” oraz „Informacja bieżąca”. Ta ostatnia dotyczyła ważkiego tematu, a mianowicie dostaw gazu ziemnego.
Rok Niepodległości
Trzeciego dnia obrady utajniono w części dotyczącej informacji ministra sprawiedliwości o ilości, zasadności i skali podsłuchów za czasów działalności poprzedniego rządu. Zdecydowanie przeciwko utajnieniu obrad byli posłowie PiS. Niestety, w trakcie obrad minister Zbigniew Ćwiąkalski miał niewiele do powiedzenia. Zabraniają tego mu czynić... obowiązujące ustawy. Dlatego w przekonaniu Klubu Parlamentarnego PO trzeba te ustawy zmienić. Pierwszy taki projekt został już przygotowany.
Podczas posiedzenia ogłoszono rok 2008 „Rokiem Niepodległości”. W uchwale tej, przyjętej przez aklamację, odwołano się do tradycji Sejmu Wielkiego (sprzed 220 lat), Konstytucji 3 Maja oraz 11 listopada 1918 r. W Roku Niepodległości wyeksponowano potrzebę „dzielenia się z młodymi Polakami wiedzą o przeszłości”. Podkreślono fakt, że Polska wymaga i nadal „będzie wymagać naszej wspólnej troski i pracy”.
Debatę zakończyła dyskusja nad wykorzystaniem środków unijnych. Kompetentnych informacji udzielali posłom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i minister środowiska Maciej Nowicki.
Pracodawcy i pracownicy - potrzebna równowaga
Poseł Jan Kulas (PO) bardzo aktywnie uczestniczył w obradach parlamentu. Zabrał głos w debacie o systemie opieki zdrowotnej. Wyraził podziękowanie dla tysięcy rzetelnie pracujących lekarzy, pielęgniarek, położnych, salowych, laborantów, diagnostów, ratowników itp. W dyskusji nad „Narodowym programem zwalczania chorób nowotworowym” opowiedział się za zwiększeniem nakładów finansowych na ten tak potrzebny program. Przy sprawozdaniu Głównego Inspektora Pracy argumentował jak ważna i potrzebna jest równowaga pomiędzy pracodawcami a pracownikami w procesie pracy. Przy informacji rządu o dostawach gazu ziemnego apelował o utrzymanie stabilnych cen dla gospodarstw domowych. W debacie nad informacją rządu o wykorzystaniu środków unijnych nasz poseł domagał się zwiększenia ich wykorzystania i tam, gdzie to możliwe, zdecentralizowania systemu ich zarządzania. Z okazji „Roku Żuław” w woj. pomorskim poseł Kulas złożył dobrze uzasadnione oświadczenie poselskie.
Promocja dziedzictwa „Solidarności”
Posłowie realizują się w Sejmie w zespołach zainteresowań i promocji. Z udziałem naszego posła ukonstytułował się Parlamentarny Zespół Kociewski. Zespołowi przewodniczy senator Andrzej Grzyb, a patronuje mu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Poseł Jan Kulas podjął także pracę w Zespole ds. Tradycji Niepodległościowych. Będzie w nim konsekwentnie zabiegał o tak potrzebną promocję dziedzictwa „Solidarności”.
Biuro Poselskie posła Jana Kulasa
Reklama
O skali podsłuchów, czyli obrady utajnione
KOCIEWIE. Poseł z Tczewa o sejmowej debacie. VIII posiedzenie parlamentu poświęcone było głównie omówieniu sytuacji w ochronie zdrowia. Sejm ogłosił rok 2008 „Rokiem Niepodległości”. Zainaugurowana została działalność Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego.
- 25.02.2008 20:31 (aktualizacja 01.04.2023 07:00)
Napisz komentarz
Komentarze