W Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym przy ul. Grunwaldzkiej w Tczewie odbyło się spotkanie organizacyjne wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie „Otwarty Świat”. Jest to współfinansowana w 90 proc. przez środki unijne inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego.
Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, „Otwarty świat” pozwoli stworzyć odpowiednie warunki do realizacji działań terapeutycznych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych oraz procesów stymulujących oddziaływania społeczne, psychologiczne i wychowawcze u osób niepełnosprawnych, pozwalając im na w miarę samodzielną egzystencję i integrację społeczną.
Przyjemne z pożytecznym
- Zgodnie z tytułem projektu zakładamy dwukierunkowe działania: otwieranie świata, jego piękna i smaku dla osób niepełnosprawnych oraz otwieranie się świata na osoby niepełnosprawne - tłumaczy Wojciech Rinc, koordynator projektu. - Dotychczasowe działania Stowarzyszenia skierowane były przede wszystkim do dzieci niepełnosprawnych. Projekt „Otwarty świat” ma zaktywizować młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne, bez względu na rodzaj niepełnosprawności.
Pomysłodawcy zapowiadają, że w ramach projektu zostanie także zrealizowany programu samodzielności społecznej dla osób niepełnosprawnych:
- Będzie to szereg działań obejmujących m.in. wyjazdy do teatru, kina, wyjścia do restauracji i baru, zajęcia rekreacyjne w kręgielni, na korcie tenisowym, na basenie, w ramach spływu kajakowego rzeką Wdą - wymienia Wojciech Rinc. - Bardzo istotne jest usamodzielnianie się uczestników, dlatego w programie znajdują się wyjazdy jednodniowe, trzydniowe oraz tygodniowe, w tym także zagraniczne. W ramach projektu odbędą się również warsztaty, szkolenia i spotkania klubowe dla rodziców osób niepełnosprawnych oraz dla wolontariuszy.
Nie zgłosiłeś się? Na co czekasz!
Koordynator projektu zaznacza, że choć w spotkaniu inauguracyjnym nie uczestniczyło wiele osób, to po dwóch tygodniach liczba zainteresowanych udziałem w projekcie wzrosła aż do 120.
- Obecnie trwają spotkania konsultacyjne, które pozwolą na przygotowanie indywidualnych programów aktywizacji i rehabilitacji - mówi Wojciech Rinc.
Organizatorzy apelują także o dalsze zgłaszanie się:
- Nadal czekamy na chętnych do udziału w projekcie. Szczególnie zapraszamy osoby, które chcą aktywnie włączać się do życia społecznego, a którym do tej pory niepełnosprawność to uniemożliwiała bądź ograniczała.
Aktywny czas w klubie
Dobiega końca adaptacja pomieszczeń na potrzeby projektu na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
- Właśnie tam będzie się odbywać większość zajęć: warsztaty oraz spotkania w Klubie Aktywności - tłumaczy koordynator projektu - W klubie tym urządzimy kawiarnię, kuchenkę, salę multimedialną z trzema stanowiskami komputerowymi, salę aktywności twórczej przygotowaną do zajęć z malarstwa, tkactwa i robótek ręcznych oraz galerię, gdzie prezentowane będą wyroby osób niepełnosprawnych. Będzie także możliwość skorzystania z gabinetu hydromasażu, masażu leczniczego, neurologopedii, rehabilitacji ruchowej itd.
Systematyczne zajęcia, zgodnie z indywidualnymi programami, rozpoczną się w marcu i trwać będą do końca listopada.
Projekt „Otwarty świat” jest współfinansowany w 90 proc. ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe 2005 „Podnoszenie świadomości społecznej i wzmacnianie rzecznictwa oraz działań monitorujących organizacji pozarządowych”.
Do kogo się zgłaszać?
Organizatorzy nadal czekają na zainteresowanych udziałem w projekcie. Zaznaczają jednocześnie, że udział jest bezpłatny, a osoby mające problemy w poruszaniu się będą mogły skorzystać z podwozu. Kontakt telefoniczny (058) 531 55 50 - W. Rinc lub (058) 530 27 65 -M. Okapiec-Kortas. Można też spotkać się osobiście w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Grunwaldzkiej 1.
Reklama
Świat otwarty NA i DLA niepełnosprawnych
TCZEW. Projekt „Otwarty świat” ma zaktywizować młodzież i dorosłe osoby. Zakładamy otwieranie świata, jego piękna i smaku dla osób niepełnosprawnych oraz otwieranie się świata na osoby niepełnosprawne - tłumaczy Wojciech Rinc, koordynator projektu.
- 29.02.2008 00:01 (aktualizacja 01.04.2023 07:08)
Napisz komentarz
Komentarze