Prezentację multimedialną, wprowadzająca uczniów w świat tajemniczych ptaków, jakimi są sowy oraz terenową akcję ochronną z wieszaniem budek lęgowych dla puszczyków i sikor – czyli zajęcia z cyklu „Tajemnice ukryte w dziupli” - przygotowało dla uczniów tutejszej podstawówki Gniewskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.
Pierwsza – teoretyczna część zajęć odbyła się w siedzibie GCEE.
Puchacze, sowy i dzięcioły
Dzieci z czwartej klasy szkoły podstawowej - pod opieką nauczyciela pana Cieszyńskiego - z wielkim zainteresowaniem przyglądały się prezentacji jaką przygotowali i prowadzili członkowie OTOP, Łukasz Ogonowski (student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Grzegorz Wasielewski. Na slajdach znalazły się m.in. zdjęcia puchacza, puszczyka, sowy uszatej oraz mniejszych ptaków z grupy dziuplaków – dzięciołów, sikor i kowalików. Prowadzący szczególną uwagę zwrócili na uświadomienie dzieciom jak ważne dla ekosystemu jest zachowanie starych drzewostanów z murszejącymi pniami, bogatym runem leśnym i dziuplastymi drzewami.
– W obecnych czasach coraz mniej jest lasów przyjaznych ptakom i innym zwierzętom – mówili ornitolodzy. - Intensywna gospodarka leśna sprawia, że takie ptaki jak sowy i dzięcioły stają się zagrożone wyginięciem.
Dlatego też miłośnicy przyrody podejmują działania edukacyjne, by potrzebę ochrony cennych siedlisk leśnych wpajać od najmłodszych lat.
- A dlaczego sowy obracają głowę prawie o 360 stopni? Jak duże są pisklęta największej sowy w Europie - puchacza? Dlaczego wiesza się budki lęgowe dla ptaków? Takie i wiele innych pytań zadawali Marcin i Paweł niemal bez przerwy podnoszący rękę podczas zajęć. I na swoje pytania uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.
Budka - 15 m nad ziemią!
Po części teoretycznej dzieci wraz z prowadzącymi zajęcia i kierownikiem GCEE, Dorotą Cyburą, wsiadły w autokar i udały się do gniewskiego parku, w którym zaplanowano część praktyczną zajęć.
Przed wejściem do parku wszyscy zostali wyposażeni w lornetki. Trzy nowiutkie budki dla ptaków czekały już na podnośniku, który bezpłatnie udostępniła firma Inwest – Kom z Gniewa.
W parku dzieci miały okazję zobaczyć „na żywo” kowalika. Ten pięknie upierzony ptak długo pozował „wspinając” się po korze drzew. Dzieci z lornetkami skierowanymi na niego nie mogły wyjść z podziwu. Uczniowie podzieleni na grupy wybrali drzewa, na których po przyjeździe podnośnika, powieszono budki lęgowe – dwie dla sikor i muchołówek (na wysokości 5 m) i jedną dużą budkę dla puszczyka (wysoko, 15 metrów nad ziemią). Wszystkie budki lęgowe wiszą przy ścieżce spacerowej prowadzącej do placu w parku. Podczas spacerów i szkolnych wycieczek dzieci będą mogły przyglądać się ptakom, które je zamieszkają.
Tajemnicza wiewiórka
Na koniec akcji wszystkich spotkała miła niespodzianka. Wysoko na drzewie pojawiła się wiewiórka. Dzieci z lornetkami na szyjach podążyły jej śladem. Wiewiórka znikła po kilku minutach chowając się w... dziupli. Tym sposobem dzieci odkryły jedną z tajemnic ukrytych właśnie w dziupli...
Reklama
Tajemnice ukryte w dziupli
GNIEW. W obecnych czasach coraz mniej jest lasów przyjaznych ptakom i innym zwierzętom – mówili ornitolodzy. - Intensywna gospodarka leśna sprawia, że takie ptaki jak sowy i dzięcioły stają się zagrożone wyginięciem.
- 03.03.2008 00:17 (aktualizacja 01.04.2023 07:08)
Napisz komentarz
Komentarze