Gospodarze
Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Andrzej Stanuch, z radością przyjął propozycję starosty aby to II forum odbyło się w Pelplinie. Starosta tczewski, Józef Puczyński był zadowolony z zainteresowania i licznej obecności rolników na poniedziałkowym spotkaniu.
- W tym roku zorganizujemy jeszcze sesje rolnicze – zapowiedział. - W przyszłym roku, w szkole w Swarożynie, odbędzie się III Forum, ostatnie w tej kadencji. Wiem, że mamy "bóle", które rodzą się na linii powiat – rolnicy. Debata ma je wyjaśnić.
Przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego, Piotr Odya, podziękował szczególnie, za zaangażowanie, dyr. Krzysztofowi Pałkowskiemu i Teresie Szałas (rolnicze fora to jej pomysł).
O PROW I WPR
PROW 2007 – 2013 w powiecie tczewskim i założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020 omówił Krzysztof Pałkowski, z-ca dyr. Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
- W woj. pomorskim mamy 38,5 tys. aktywnych rolników. Na modernizację gospodarstw złożono ok. 2369 wniosków. W powiecie tczewskim zawarto 100 umów na 14,5 mln zł. - to duży sukces. Cieszę się, że tyle środków trafiło do tczewskich gospodarstw.
Pałkowski zachęcał do korzystania z usług służb doradczych, na co są aktywne środki z UE.
- Znamy już ramy nowej, wspólnej polityki rolnej (WPR) na lata 2014-2020. Na płatności bezpośrednie mamy 21 mld euro, na rozwój obszarów wiejskich - ponad 10 mld. Co ważne będzie można przesuwać środki między dwoma filarami – to nowość.
Ważne informacje
Możliwości i przyszłość Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie omówił dyr. szkoły Jarosław Bartoszewski. Szkoła ma silne wsparcie starostwa.
Dyr. Agencji Nieruchomości Rolnych, Włodzimierz Olszewski, poinformował, że do 31 stycznia w gdańskim oddziale sprzedano 245.371 ha ziemi.
- Mamy preferencyjne warunki sprzedaży: rolnik wpłaca 10 proc wartości, resztę, w ratach na 15 lat. Oprocentowanie - 2%. Takie warunki zakupu kończą się w 2013r.
Przy okazji wspomniał, że ANR w woj. pomorskim sprzedała cudzoziemcom, za zgodą ministerstwa, łącznie tylko 160 ha gruntów.
Dobre wieści z PIR
Lech Kolaska, członek zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, pocieszył rolników.
- Przygotowaliśmy wnioski do ministra w sprawie funduszu pomagającego rolnikom, którzy sprzedali środki firmom które „giną” (plajtują - red.) i wiemy, że minister zajmie się tą sprawą ze skutkiem pozytywnym.
Pochwalił współpracę PIR z PODR, dobrą informację i chęć współpracy, dzięki której rolnicy mogą „łykać wiedzę”. Pochwalił współpracę i aktywność tczewskiego przedstawiciela PIR Jerzego Murzydło.
Pytania z sali
Rolnicy pytali m.in. o powody wysokiej wyceny działki w Gąsiorkach (60.000 zł za ha), o elektrownię Rajkowach, o kolonie dla dzieci ,
Józef Turzyński przekazał staroście swoją skargę na działania wojewody Stachurskiego (dot. melioracji).
- Dzięki panie starosto za to co pan robi w naszym powiecie – mówił rolnik senior. - Jest pan rolnikiem z krwi i kości i dobrze, że organizuje pan takie fora. Dobra jest współpraca z panem i agencjami rolnymi.
- Nasza szkoła rolnicza dziś dobrze się promowała – powiedział na zakończenie obrad starosta Puczyński - przyjmijmy to pod hasłem „ratujmy naszą szkołę”. Ona jest nam potrzebna a szkole potrzebna jest młodzież. Kolejna sprawa – drogi. One po zimie wyglądają strasznie. Zaczynamy remonty od Walichnów...
Więcej w marcowym numerze "Rolnika Pomorskiego"
Napisz komentarz
Komentarze