Rzepak
Od maja utrzymywał się dobry poziom cen skupu rzepaku.
- Płaciliśmy w skupie 2050 - 2100 zł za tonę. To wynikało z obaw o mniejsze zbiory. Tymczasem rzepak się obronił, plonował lepiej, stąd cena skupu sukcesywnie spadała.
Kiedy olejarnie obniżyły ceny zakupu, cena w skupie spadła do 1900 zł za tonę.
Rekordziści zebrali w tym roku nawet 5 ton z ha (przeciętny plon 3,5 -4 t/ha).
- Rzepak skupowaliśmy do 26 lipca. Był w dobrej jakości, na poziomach akceptowalnych: 9 proc wilgotność, 2 proc. zanieczyszczeń. Nie było większych potrąceń – zapewnia prezes Grabala.
Sierpień
Aktualnie żniwa przerywane są opadami deszczu.
- Skup jęczmienia ozimego mamy ukończony, na końcówce jest skup pszenżyta.
Trwa skup żyta. Plony żyta są rekordowe, jakość zboża jest dobra – mówił w połowie miesiąca prezes Grabala.
- To co skupujemy to są żyta hybrydowe. One wymagają kwalifikowanego materiału siewnego, większego nawożenia i ochrony, ale to się opłaca bo dają większe zbiory i zboże ma lepszą jakość. Teraz, przed nami, skup jęczmienia jarego i pszenicy. Z pszenicą powinniśmy ruszyć około 10 sierpnia. Mówiąc w skrócie małe żniwa za nami, a główne rozpoczęte. Pszenica to dla nas zboże nr 1 i na nią czekamy.
Na Kociewiu starogardzkim są słabsze gleby, stąd pszenicy niewiele, ale w powiecie tczewskim farmerzy uprawiają pszenicy dużo.
Pomagamy rolnikom
Główna działalność spółki to współpraca z rolnikami i zaopatrzenie ich we wszystkie środki potrzebne do produkcji rolnej.
- Nasz Elewator ma pojemność 50.000 ton. Przechowujemy w nim ok 10.000 ton zboża rolników pozostałe 40.000 ton to zboże ze skupu – dodaje Piotr Ejtminowicz. - Elewator jest zasypywany od lipca do października i pracuje do czerwca. Mamy ruch.
Napisz komentarz
Komentarze