Zatrutym osobom pomocy udzielili lekarze pogotowia ratunkowego, którzy wezwali też strażaków.
- Przyczyną tej sytuacji było wadliwe podłączenie pieca z przewodem. Po wygaszeniu paleniska w piecu, strażacy zmierzyli stężenie tlenku i tlenu i przewietrzyli mieszkanie – informuje kpt. Jan Chodukiewicz, rzecznik komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.
Według strażaków, głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji i wad konstrukcyjnych. Zdarza się, że istniejący system wentylacji jest niedostosowany do standardów szczelności. Wymiana okien i drzwi na nowe powoduje, że mieszkanie staje się bardzo szczelne i brak mu odpowiedniej wentylacji. Wszystkie te przyczyny mogą prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska tzw. ciągu wstecznego. Polega ono na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym cofa się do pomieszczenia.
Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, dlatego jest bardzo niebezpieczny.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób w Polsce.
- Bardzo często wynika to z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Zgodnie z przepisami w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych – mówi Jan Chodukiewicz. - Cztery razy w roku należy to robić w domach opalanych paliwem stałym, np. węglem lub drewnem. Dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym i co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, w przypadku palenisk w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Poza tym co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Przypominam też, że właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych są zobowiązani do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
Reklama
Cicha śmierć atakuje. Zatruli się czadem
POWIŚLE/GARDEJA. Dwie osoby podtruły się tlenkiem węgla w budynku mieszkalnym w Gardei. To pierwsze w nowym sezonie grzewczym ofiary czadu. Strażacy alarmują, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego takich zdarzeń może być więcej. Apelują o sprawdzenie instalacji i zachowanie ostrożności.
- 28.09.2010 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 02:03)
Napisz komentarz
Komentarze