- Gdy strażacy przybyli na miejsce, pożar był już bardzo rozwinięty i obejmował cały dach budynku. Ogień gaszono m.in. z podnośnika hydraulicznego. Wodą polewano także sąsiedni budynek, aby go ochronić przed ogniem. Dużym utrudnieniem była niska temperatura dochodząca do -12 st. C. Mróz powodował oblodzenie sprzętu i odzieży ochronnej. Na piaskarka posypała oblodzone ulice w pobliżu – mówi kpt. Jan Chodukiewicz, rzecznik komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.
Spłonęła konstrukcja i pokrycie dachu oraz drewniany strop nieużytkowego poddasza. Nie wiadomo, dlaczego wybuchł pożar. Straty oszacowano wstępnie na ok. 100 tys. zł. Od jakiegoś czasu lokal był nieczynny, nowy właściciel prowadził tam remont.
Gdy jest tak mroźna zima, jak w tym roku, wielu ludzi dogrzewa mieszkania elektrycznymi piecykami. To najczęstsze przyczyny pożarów o tej porze roku. W ostatnich trzech miesiącach w powiecie kwidzyńskim aż sześć razy ogień niszczył budynki.
Nie wiadomo na razie, czy wszystkie sześć pożarów, do których doszło ostatnio, spowodowało używanie piecyków, ale warto na to zawracać uwagę. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć pożaru w domu. Radzi sierż. szt. Agnieszka Stefańska z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie:
- nie dogrzewaj pomieszczeń kuchenką gazową, ponieważ długotrwałe palenie się gazu powoduje ubytek w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla ( CO ).
- pamiętaj, że butle gazowe w kuchni należy umieszczać w odległości
co najmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło np. piece, grzejniki
(z wyjątkiem zestawów kuchni gazowych ), butle należy ustawiać pionowo,
zabezpieczyć przed upadkiem i uderzeniem oraz z dala od urządzeń
powodujących iskrzenie.
0nie pozostawaj bez dozoru włączonych urządzeń grzewczych np. termowentylatorów, grzejników elektrycznych i, jak grzałki, czajniki elektryczne, żelazka, suszarki do włosów itp.
- nie włączaj urządzeń grzejnych w pobliżu materiałów palnych (np. cieczy palnych, ubrań, mebli itp.), nie używaj urządzeń elektrycznych z widocznymi uszkodzeniami przewodu zasilającego. Podłączenie do jednego gniazdka kilku urządzeń o dużym poborze mocy może spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej.
- nie pozwalaj dzieciom na zabawę łatwo palnymi substancjami, ogniem i urządzeniami elektrycznymi. Nie pozostawiaj dzieci w domu bez opieki.
Gdy wybuchnie pożar, zadzwoń do straży pożarnej pod numer 998 lub 112. Staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku, pamiętaj - dym unosi się do góry, nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi, przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć. Jeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy, wykonuj polecenia strażaków nie gaś wodą urządzeń elektrycznych, grozi to porażeniem prądem. Staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający (np. drewnianym kijem od szczotki ), można wykręcić bezpieczniki, by odłączyć dopływ prądu do mieszkania. Powiadom o zagrożeniu sąsiadów, nie wdychaj dymu - zasłoń usta mokrą tkaniną. Jeśli to możliwe - zmocz swoje ubranie lub owiń ciało mokra grubą tkaniną z naturalnych materiałów (z lnu, wełny, bawełny).
Reklama
Restauracja w ogniu
KWIDZYN. Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar budynku restauracji „Staromiejska” przy ul. Magazynowej. Gdy strażacy pojawili się na miejscu, właściwe cały dach był spalony. Okazuje się, że przyczyną wielu zimowych pożarów są piecyki elektryczne, którymi dogrzewają się mieszańcy.
- 21.12.2010 00:00 (aktualizacja 15.08.2023 22:27)
Napisz komentarz
Komentarze