Przygotowanie i realizacja projektów budowy nowych elektrowni były celem wizyty przedstawicieli Grupy ENERGA w Korei Południowej. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją nowych mocy wytwórczych jest Zespół Elektrowni Ostrołęka.
Wzmocnienie pozycji Grupy ENERGA w sektorze wytwarzania jest obecnie jednym z najważniejszych celów działania zarządu spółki. Finalizowane są właśnie prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia usług doradcy inwestycyjnego w procesie budowy nowej elektrowni. Wybór doradcy jest kwestią najbliższych tygodni.
Jak nas poinformował rzecznik prasowy ENERGI, rozmowy w Seulu dotyczyły możliwości współpracy, która z jednej strony uwzględniałaby priorytety polskiego rynku energetycznego, z drugiej natomiast - możliwości i oczekiwania potentatów rynku azjatyckiego. Przedstawiciele ENERGA SA przedstawili oczekiwania dotyczące efektywności oraz harmonogramu przygotowywanych do realizacji projektów inwestycyjnych. Propozycja rozpoczęcia roboczych konsultacji spotkała się akceptacją kluczowych koreańskich firm rynku energetycznego.
- Wyniki tych rozmów wskazują, że szybka i efektywna ekonomicznie wspólna budowa nowych mocy wytwórczych dla Grupy ENERGA jest scenariuszem realistycznym - ocenia Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu ENERGA SA. - W związku z tym wszystkie inne wyzwania stojące przed Grupą muszą uznać prymat działań skierowanych na budowę nowej infrastruktury wytwórczej. Mam nadzieję, że podmioty oczekujące natychmiastowego uznania wszystkich swoich postulatów socjalnych wezmą pod uwagę, że podstawowym celem działania naszej firmy jest stworzenie trwałych podstaw do wypracowania korzystnych wyników finansowych. Jest to jedyne realne źródło tworzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Najbardziej prawdopodobną lokalizacją nowych mocy wytwórczych jest Zespół Elektrowni Ostrołęka, jedynej elektrowni konwencjonalnej w Grupie ENERGA. Nie bez znaczenia jest fakt dobrej współpracy z władzami lokalnymi Ostrołęki. Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski konsekwentnie wspiera inicjatywy sprzyjające rozwojowi miasta i tworzeniu nowych miejsc pracy. Rozbudowa Zespołu Elektrowni w Ostrołęce miałaby istotne znaczenie dla przyszłości miasta i regionu.
Pod kątem tej inwestycji przedstawiciele Grupy ENERGA sondowali rynek koreański. Nie oznacza to jednak, że spółka nie będzie poszukiwać partnerów także na innych rynkach niż azjatycki.
- Najbliższe działania związane z przygotowaniem nowych inwestycji będą się koncentrowały na zapewnieniu jak najwyższego poziomu konkurencji pomiędzy naszymi potencjalnymi partnerami - mówi Roman Szyszko, wiceprezes Zarządu ENERGA SA ds. finansów. - W tym celu rozpoczynamy intensywne rozmowy, które pozwolą nam na precyzyjne określenie możliwych pól współpracy.
Reklama
Nowa elektrownia po azjatycku?
GDAŃSK. ENERGA przygotowuje się do budowy nowej elektrowni w Ostrołęce. W tym celu prowadzone są rozmowy w... Korei. Władze firmy mają nadzieję, że "podmioty oczekujące natychmiastowego uznania swoich postulatów socjalnych" (czytaj związki zawodowe) wezmą pod uwagę konieczność inwestycji.
- 21.05.2008 00:12 (aktualizacja 05.08.2023 08:47)
Napisz komentarz
Komentarze