15 maja 2008 roku odbyło się w Wielkiej Hali gdańskiego Dworu Artusa sympozjum dotyczące działalności siedemnastowiecznego malarza Bartholomaeusa Milwitza (ok. 1590 – 1656) i jego czasów. Przyczyną wybrania tego tematu było przeniesienie obrazu „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” z kościoła p. w. św. Katarzyny do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Wszystko rozpoczęło się 22 maja 2006 r. Tego dnia, około godziny piętnastej, wybuchł pożar w wyżej wspomnianej świątyni. W jego wyniku zawalił się cały dach, który jednak oparł się na stropie kościoła. Dzięki temu nie zapaliło się wnętrze kościoła. Pożar spowodował ogromne straty, jednakże uratowano większość zabytkowych przedmiotów, które znalazły swoje miejsce w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
W niedługim czasie po tych wydarzeniach podjęto decyzję o przeniesieniu monumentalnego malowidła Bartholomaeusa Milwitza „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” do Dworu Artusa. Pierwotnie obraz namalowany na płótnie zdobił prospekt „małych organów” w kościele św. Katarzyny. Po przeniesieniu, na początku 2008 r. udostępniony został zwiedzającym w Dworze Artusa. To obecnie największy obraz epoki nowożytnej jaki został namalowany w Gdańsku, ma ponad trzydzieści metrów kwadratowych.
Takie dzieło dopiero teraz doczekało się szczegółowych badań historyków i historyków sztuki oraz konserwatorów. Plonem badań była odbyta sesja naukowa, której głównym organizatorem było Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Chociaż malarstwo to dziedzina historyków sztuki, to na konferencji zebrało się wielu miłośników historii Gdańska. Powodem tego była wszechstronne naświetlenie tematyki.
Sympozjum rozpoczęło się wprowadzeniem w czasy Bartholomaeusa Milwitza, które zaprezentował prof. dr hab. Edmund Kotarski. Następnie wystąpił prof. dr hab. Edmund Kizik oraz dr Jacek Kriegseisen. Pierwszy z nich przedstawił działalność protestanckiego kościoła w mieście nad Motławą, zaś drugi skupił się na zamówieniach artystycznych władz gdańskich. Od strony historii sztuki swoje ustalenia omówił dr hab. Jacek Tylicki i mgr Ewa Bojaruniec wspólnie z mgr Izabelą Jastrzembską – Śledź. „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” pod względem religijnym zobrazował ks. dr Krzysztof Niedałtowski. Po nim wystąpił mgr Maciej Szczepkowski, który streścił zabiegi konserwatorskie jakim został poddany obraz. Na zakończenie dr Jerzy Jankau wskazał na choroby Gdańszczan, jakie można zauważyć w dziele. Sesja zakończyła się wspomnieniem zmarłej dr Katarzyny Cieślak, która najwięcej prac poświęciła sztuce Milwitza i jemu podobnych.
„Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” jest nie tylko ciekawy pod względem wielkości, ale także treści, które przedstawia. Przede wszystkim autor na obrazie uwiecznił wiele znanych ówcześnie osób, m.in. Jana Heweliusza oraz zabudowania Jerozolimy, które można ujrzeć w tle obrazu przypominają niektórymi elementami Gdańsk. Znawcy tematu odnaleźli między innymi Zbrojownię, Bramę Złotą i Wyżynną.
Tym wszystkim, którzy nie byli obecni na sympozjum, proponujemy wizytę w Dworze Artusa, aby móc zobaczyć unikatowe dzieło, które czekają prace konserwatorskie.
Reklama
"Wjazd Chrystusa" uratowany w pożarze trafił do muzeum
GDAŃSK. Po pożarze przeniesiono monumentalny obraz „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” z kościoła p. w. św. Katarzyny do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Z tej okazji odbyło się sympozjum naukowe „Gdańsk w epoce Bartholomaeusa Milwitza”.
- 21.05.2008 00:01 (aktualizacja 14.08.2023 16:27)
Napisz komentarz
Komentarze