Boże Ciało (inaczej - Święto Ciała i Krwi Pańskiej) jest jednym z największych świąt w kościele katolickim. W tym dniu odprawiana jest uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Ewangelii oraz homiliach szczególnie wspominana jest Ostatnia Wieczerza Jezusa oraz Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego - wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Kulminacją obchodów świętą jest procesja z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Biorą w niej liczny udział wierni, noszone są sztandary parafialne. Przed procesją kroczyły dziewczynki (komunijne) sypiące kwiaty pod nogi kapłana niosącego monstrancję z hostią. Rzucanie kwiatów ma symbolizować układanie dywanów kwiatowych.
Podczas procesji śpiewane są pieśni religijne, gra orkiestra, śpiewa chór. Przy ołtarzach wartę utrzymują harcerze oraz młodzież oazowa. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.
Objawienia bł. Julianny z Cornillon
Uroczystość, która wyrosła na podłożu adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywana jest obecnie w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.
W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię natomiast papież Urban IV bullą "Transiturus" z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako "zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu".
Śmierć Urbana IV przeszkodziła ogłoszeniu bulli. Dokonał tego papież Jan XXII (w 1334 r.), natomiast papież Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.
W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim - synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
To jest ciało moje...
Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz i św. Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: "To jest Ciało moje ... To jest krew moja" (Mk 14,22.24).
Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż "sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy... W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus." (KKK 1374).
Oto kilka ujęć naszego fotoreportera Janusza Wikowskiego - z jednej z największych procesji na Pomorzu. Procesja przeszła ulicami Gdańska Moreny - z kościoła pw. Bożego Ciała (gdzie odbył się odpust) do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.
Jeżeli masz ciekawe zdjęcie z procesji w Twoje parafii prześlij na nasz adres - najciekawsze opublikujemy na łamach Portalu Pomorza oraz Dziennika Pomorza. Adres: [email protected]
Reklama
Tysiące wiernych na procesji Bożego Ciała
POMORZE. Gdańsk. Wielkie święto kościoła katolickiego. Tysiące wiernych wzięło udział w procesji Bożego Ciała. Jest to nie tylko tradycja, demonstracja, lecz przede wszystkim świadectwo wiary. Po południu m.in. na ulicach gdańskiej Starówki odbędą się imprezy "KATOLITCY NA ULICY".
- 22.05.2008 13:49 (aktualizacja 28.07.2023 20:57)
Napisz komentarz
Komentarze