"Temat przyjaźni zdaje się być tematem niezwykle potrzebnym, kiedy słabną więzi pomiędzy ludźmi, kiedy ludzie zdają się oddalać od siebie" - przekonuje dominikanin o. Jan Góra, który w 1997 r. zainaugurował spotkania młodzieży nad Jeziorem Lednickim. W tym roku w sposób szczególny zaproszeni są ci, którzy pragną pomodlić się za swojego przyjaciela. O. Góra zachęca, by przyjechali też narzeczeni i małżeństwa, bo - jak tłumaczy - przyjaźń to wezwanie do doskonałej miłości. Zaproszeni są także... "Boży soliści", aby "radowali się czystą przyjaźnią z Chrystusem".
"Szkoła wiary im. Jana Pawła II na Polach Lednickich" rozpocznie się w sobotę 7 czerwca o godz. 17.00. Jednym z pierwszych elementów spotkania będzie Nabożeństwo Prawdziwego Oblicza. Uczestnicy przywiozą ze sobą maski, które symbolizować będą oddalenie od Chrystusa, a ich zdjęcie z twarzy - stanięcie w prawdzie przed Nim. Maski te zostaną zebrane i spalone podczas Mszy Świętej. Po zdjęciu masek młodzież będzie odbijać na chustach swoje prawdziwe oblicza, czyli twarz, jaką pokazuje się tylko prawdziwemu przyjacielowi. Pierwszym przyjacielem każdego wierzącego jest Jezus Chrystus, który powiedział: "Nazwałem was przyjaciółmi" (takie jest hasło spotkania), stąd o godz. 19.00 zebrani nad Lednicą potwierdzą wybór Chrystusa jako swojego przyjaciela i zbawiciela. Po Eucharystii, której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, młodzi będą przeżywać spotkanie z Papieżami: o godz. 21.37 duchową obecność Jana Pawła II, a później spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który wzorem swego poprzednika skierował wideoprzesłanie do uczestników spotkania. Czasem modlitwy i wyciszenia będzie adoracja, podczas której przez Pola Lednickie przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem. Podczas spotkania zostaną też zebrane listy do Chrystusa Przyjaciela, o napisanie których prosił o. Góra. Te bardzo osobiste korespondencje, w których młodzież zamieści swoje troski i problemy, prośby o modlitwę i wsparcie, zostaną przekazane siostrom zakonnym, które będą się modlić w tych intencjach. Kolejne punkty programu to radosne świętowanie. Wśród zebranych przejdzie kolorowa procesja, ukazująca "przestrzenie przyjaźni": dom, pracę, szkołę, parafię, rodzinę. Do udziału zostali też zaproszeni przedstawiciele charakterystycznych dla Polski regionów (np. z Podhala, Kaszub czy Mazur), którzy utworzą wioskę regionalną i zaprezentują swoje regionalne stroje, obyczaje i potrawy. O północy rozpocznie się symboliczne przejście przez Bramę III Tysiąclecia w geście wyboru Chrystusa.
Młodzi zebrani na Polach Lednickich otrzymają miniaturę Bramy-Ryby. W myśl tematu spotkania, każdy otrzyma po dwie rybki - jedną dla siebie, a drugą dla przyjaciela. Uczestnicy dostaną także unikatowe wydanie Listów Świętego Pawła. Jest to nawiązanie do Roku św. Pawła Apostoła, który rozpocznie się w Kościele pod koniec czerwca. "Biorąc pisma św. Pawła Apostoła do ręki, sprawiacie, że Lednickie spotkanie będzie trwało dłużej, przeniesie się poza Pola Lednickie, a co najważniejsze - będzie trwało w Was. Dzięki Wam trafi dalej, do waszych środowisk, wspólnot i rodzin" - mówi o. Góra i zachęca: "Z entuzjazmem Pawłowym idźmy za Jezusem na krańce świata!"
Większość młodych nad Lednicę przyjedzie zapewne z całą grupą autokarem lub samochodami. Kto ma wystarczająco sił, może wziąć udział w IV Lednickim Maratonie im. Jana Pawła II. Wyruszy on spod Poznańskich Krzyży o godz. 14.00. Biegacze pokonają 44-metrową trasę i dotrą na Pole Lednickie o 20.30. Jako posłannicy Dobrej Nowiny z pochodniami przekroczą bramę Nadziei i zaniosą płomień pod Lednicką Rybę, gdzie otrzymają Lednicki Krzyż Maratoński. Kto wybierze wygodniejszy sposób pielgrzymowania, może nad Lednicę przybyć pociągiem o symbolicznej nazwie "Św. Jacek". Będą w nim przewiezione relikwie św. Jacka i św. Czesława z Krakowa i Wrocławia, a z pielgrzymami spotka się abp Mieczysław Mokrzycki. Pociąg pielgrzymkowy zabierze chętnych na XII Spotkanie Młodych na trasie z Przemyśla do Lednogóry.
Położone w Wielkopolsce Jezioro Lednickie to jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest. W 1997 roku na Polu Lednickim powstała wielka brama w kształcie ryby, symbolizująca Chrystusa, przez którą Jan Paweł II miał wprowadzić polską młodzież w trzecie tysiąclecie. 2 czerwca tego samego roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, młodzież pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa i o. Jana Góry OP po raz pierwszy zgromadziła się na Polu Lednickim. W tym roku jest to już dwunaste spotkanie. Nad Lednicę przybywa też coraz więcej młodych, w zeszłym roku przyjechało blisko 60 tys. osób. Sama idea też nabiera rozmachu. Lednica to już nie tylko miejsce spotkań młodzieży, ale również młodszych i starszych pokoleń. "<Taki duży, taki mały, może świętym być!> Taki duży, taki mały, może na Lednicy być!" - to hasło przyświecające Lednicy Malucha. Tydzień po spotkaniu młodzieżowym, 14 czerwca, na Polach Lednickich odbędzie się spotkanie dla dzieci i ich rodziców. Zacznie się w południe i będzie trwało około trzech godzin. Jesienią zaś odbędzie się Lednica Seniora. 6 września spotkają się na wspólnej modlitwie, radosnej i pełnej energii, rodzice i dziadkowie, którzy niejednokrotnie zafascynowali się opowieściami młodych o ich spotkaniach nad Lednicą.
Zobacz także: www.lednica2000.pl
Reklama
Biegiem, pociągiem św. Jacka, czymkolwiek - Lednicka przyjaźń
Ci, którzy mają dobrą kondycję, nad Lednicę mogą przybiec w Maratonie Lednickim. Kto lubi wygodę - niech przyjedzie specjalnym pociągiem PKP Intercity "Św. Jacek". Tegoroczne Spotkanie Młodych rozpoczyna się 7 czerwca. Tematem przewodnim będzie przyjaźń.
- 27.05.2008 10:27 (aktualizacja 01.04.2023 08:39)
Napisz komentarz
Komentarze