Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Klubie Literackim - restauracji „Turbot” w podziemiach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Prezes Trójmiejskiego Klubu Miłośników Ziemi Kociewskiej - pan Hubert Pobłocki witając zebranych stwierdził, że dzisiejsze spotkanie ma bardzo bogaty program i chyba dlatego wyjątkowo dużo przyszło na nie gości. Pośród nich byli m.in. Adam Kamiński - Prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Genealogicznego, Tomasz Szymański - Prezes Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Roman Knitter ze Stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza i Waldemar Chyliński – bard, poeta, autor tekstów do wielu piosenek.
Jako pierwszy głos zabrał Maciej Kraiński - właściciel Klubu dzieląc się z zebranymi opowieściami o spotkaniach w klubie oraz o uczestnictwie w tych spotkaniach Güntera Grassa, prezentując przy tym trzy grafiki tego gdańskiego noblisty przedstawiające turbota - rybę podobną do flądry - wykonane do książki Grassa pt. Turbot. To właśnie od tej ryby Klub i restauracja noszą nazwę „Turbot”.
Kolejnym punktem programu była promocja najnowszej książki Krzysztof Kowalkowskiego „Nowa Wieś Rzeczna”. Jest to już siódma książka tego autora przedstawiająca historię kociewskich wsi i parafii. Opowiedział On o historii związanej z napisaniem i wydaniem tej książki. Przybliżył krótko kilka ciekawych fragmentów związanych z tą kociewska wsią oraz ludźmi w niej mieszkającymi. Opowiadał o swych poszukiwaniach prowadzonych w archiwach i wśród dawnych właścicielach tego szlacheckiego majątku. Podczas spotkania jego uczestnicy mogli nabyć egzemplarze książki wraz z autografem autora.
Następnie pani prof. Maria Pająkowska-Kensik przybliżyła postać ks. B. Sychty i prace nad słownikiem Kociewskim, zaś pani Kamila Thiel-Ornas przedstawiła swoją pracę nagrodzoną I nagrodą w Konkursie Literackim im. Bernarda Janowicza. Kolejnym mówcą był pan Grzegorz Walkowski, który przedstawił herb Kociewia, znaczenie symboli znajdujących się na nim oraz opowiedział historię jego powstania. Pan Roman Knitter przedstawił zebranym ideę budowy Pomnika Pomordowanych Pomorzan, który zostanie postawiony w Gdańsku. Na uwagę zasługuje zaprezentowana przez pana Tomasza Szymańskiego teczka Haftu Kociewskiego opracowana i wydana przez Oddział Gdański ZK-P w 2008 roku, która stanowi cenny przyczynek do rozwoju haftu kociewskiego. Po ostatnim z mówców zebrani mieli możliwość wysłuchania występów Kapeli Kociewskiej pod kierownictwem Grzegorza Ollera, a zachęcani przez Mirosławę Möller przyłączyli się do wspólnego śpiewu. Występ zakończył Hymn Kociewski.
Spotkanie kociewiaków było urozmaicone wystawą haftu pani Katarzyny Nowak prezentującą region tczewski i Marii Leszman z regionu pelplińskiego. Pani Wanda Kołucka prezentowała wydawnictwa Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, a pan Robert Fankidejski zaprezentował książki i mapy Wydawnictwa REGION, będącego wydawcą m.in. książki „Nowa Wieś Rzeczna”.
Reklama
Spotkanie Kociewiaków w Trójmieście
TRÓJMIASTO. Od ponad dwóch lat w Gdańsku działa Trójmiejski Klub Kociewiaków będący kołem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie. W sobotę 28 marca 2008 r. odbyło się kolejne, już jedenaste spotkanie organizowane przez miłośników Kociewia co 3 miesiące.
- 03.04.2008 00:00 (aktualizacja 26.07.2023 00:41)
Napisz komentarz
Komentarze