W pierwszej części konferencji eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wskazali przedsiębiorcom na potencjalne klastry w regionie pomorskim wyróżnione w ramach analiz statystycznych. Uczestników konferencji zapoznali się z wnioskami i doświadczeniami z realizacji pilotażowych na Pomorzu inicjatyw klastrowych (dla branży bursztynniczej, spożywczej oraz biotechnologii, farmacji i kosmetyków). Przedstawiono rekomendacje dla regionalnej polityki stymulowania rozwoju klastrów zakładającej m.in. koncentrację funduszy unijnych dostępnych w latach 2007-2013 na wsparciu kluczowych klastrów dla rozwoju Pomorza.
Zaprezentowane zostały także doświadczenia jednej z najbardziej znanych inicjatywy klastrowych w Polsce - "Doliny Lotniczej" z Podkarpacia, która została rozwinięta oddolnie przez zainteresowanych przedsiębiorców i firmy. Inicjatywa ta - zorganizowana w formie stowarzyszenia - z sukcesem realizuje szereg przedsięwzięć istotnych dla rozwoju klastra lotniczego, wykorzystując w tym celu dostępne środki publiczne.
Podczas seminarium odbyła się dyskusja z udziałem pomorskich przedsiębiorców służąca zdefiniowaniu działań, które powinny być podejmowane w regionie przez administrację, instytucje otoczenia biznesu, a także przez same przedsiębiorstwa, w celu zdynamizowania rozwoju poszczególnych skupisk przedsiębiorstw, charakterystycznych dla województwa pomorskiego.
Klastry są powszechnie postrzegane jako motory rozwoju gospodarczego, zaś stymulowanie ich rozwoju staje się ważnym elementem polityki gospodarczej i innowacyjnej. Klastry są charakterystycznymi i ważnymi dla danej lokalizacji (regionu) skupiskami przedsiębiorstw i instytucji otoczenia, w których występuje zarówno intensywna konkurencja, jak i współpraca oraz różnego rodzaju kontakty i interakcje (przepływy wiedzy, pracowników, technologii itp.). Za klastry uznawane są najczęściej te skupiska, które charakteryzują się wysoką konkurencyjnością w skali globalnej. Rozpoznawalnymi na skalę światową przykładami klastrów są m.in.: Kalifornijska Dolina Krzemowa, Hollywood i londyńskie City. Dolina Krzemowa jest światową kolebką firm informatycznych i wizytówką gospodarki amerykańskiej. Produkcja filmowa z Hollywood zdominowała światowy rynek rozrywki. Londyńskie City to jedno z wiodących centrów usług finansowych decydujące o pozycji Wielkiej Brytanii.
Także w Polsce mamy do czynienia z występowaniem klastrów o różnej wielkości i znajdujących się na różnym etapie rozwoju. Na południu Polski w okolicy Rzeszowa i Mielca rozwija się klaster lotniczy. Na północy mamy z kolei do czynienia z podlegającym restrukturyzacji klastrem stoczniowym (z którego wydzielić można m.in. klaster jachtowy), a także klastrem producentów biżuterii z bursztynu. Rozwijają się także klastry o charakterze lokalnym - jak np. skupisko producentów kotłów grzewczych w okolicy Pleszewa, czy producentów pojazdów konnych w okolicy Gostynia.
Organizatorami konferencji byli: samorząd województwa pomorskiego oraz Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową. Gospodarzem spotkania był wicemarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Reklama
Klastry - recepta na sukces Pomorza?
GDAŃSK. Możliwości realizacji i finansowania w najbliższych latach przedsięwzięć istotnych dla rozwoju poszczególnych klastrów, czyli skupisk przedsiębiorstw w województwie pomorskim była tematem konferencji pn. "Klastry - recepta na sukces Pomorza!?".
- 25.06.2008 21:02 (aktualizacja 05.08.2023 10:41)
Napisz komentarz
Komentarze