"Solidarność” chce wprowadzenia mechanizmu, który powiąże wysokość płacy minimalnej z wysokością średniej płacy w kraju. Obecnie, według propozycji rządu proporcje te wynoszą 40 proc. Według przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Janusza Śniadka to pierwszy krok do uregulowania wysokości płacy minimalnej. Na konferencji zwracano uwagę, że prowadzona w Polsce od lat polityka niskich płac i niskiej płacy minimalnej psuje polski rynek. Płace napędzają bowiem koniunkturę gospodarczą i przyspieszają rozwój kraju.
Jacek Rybicki, sekretarz KK „S” powiedział podczas konferencji, że rząd studiuje obecnie propozycje Związku, dotyczące wysokości płacy minimalnej i na dniach należy spodziewać się pewnych uzgodnień. Przypomniał, że Komisja Krajowa zobowiązała kierownictwo „S” do ustalenia płacy minimalnej w wysokości 60 proc. średniej płacy krajowej. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia z rządem, który byłby przecież zgodny z jego wcześniejszymi deklaracjami tworzenia Solidarnego Państwa, Związek będzie zmuszony skorzystać ze swoich uprawnień statutowych.
Dr Wiesław Golnau z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego powiedział, że idea płacy minimalnej nie jest bynajmniej spadkiem po socjalizmie. Po raz pierwszy została ona ustalona w Nowej Zelandii pod koniec XIX wieku, a w większości krajów zachodnich i USA została określona niewiele później. Obecnie obowiązuje ona w 120 krajach świata, w różnej wysokości. Najwyższa jest w Irlandii (52 proc.) i Luksemburgu (50,7). W Polsce wynosi obecnie 33,7 proc. i jest jedną z najniższych w Europie, przed Łotwą, Estonią i Rumunią.
Wysokość 60 proc. pojawia się natomiast w Europejskiej Karcie Społecznej, ratyfikowanej przez Polskę. Za godziwe uznaje on wynagrodzenie netto w wysokości nie mniejszej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia netto. (solidarnosc.gda)
Reklama
„Solidarność”: płaca minimalna – 60 proc. krajowej
GDAŃSK. Konferencja na temat znaczenia płacy minimalnej i postulatu NSZZ „Solidarność”, by osiągnęła ona wysokość 60 proc. średniej płacy krajowej odbyła się 20 sierpnia w siedzibie Komisji Krajowej „S”. Była częścią kampanii „Niskie płace barierą rozwoju Polski”.
- 21.08.2007 04:33 (aktualizacja 13.08.2023 06:23)
Napisz komentarz
Komentarze