„Premier” z Gdańska – lider Platformy ma już gotowy skład rządu. Zgodnie z hasłem wyborczym – ujawnionym na posiedzeniu władz krajowych partii - Platforma Obywatelska chce rządzić sama. Według "Wprost", który dotarł do przygotowywanego przez liderów PO składu przyszłego rządu wszystkie stanowiska chcą zająć politycy Platformy. W składzie tego „gabinetu Tuska” jest czterech polityków z Pomorza przymierzanych na stanowiska ministrów. I tak ministrem gospodarki miałby zostać Tadeusz Aziewicz (bliski zaufany Tuska liberał), ministrem edukacji/nauki ma być Edmund Wittbrodt (senator z listy PO, b. minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka), ministrem rolnictwa miałby zostać Kazimierz Plocke (obecnie poseł, b. wójt Krokowej k. Pucka). Natomiast ministrem rozwoju regionalnego mialaby być Anna Zielińska-Głębocka (posłanka PO). W tej reprezentacji Pomorza w przyszłym rządzie jest oczywiście lider PO Donald Tusk – jako premier. Zaskakuje brak "pewniaków" z Pomorza - Marka Biernackiego oraz Jana Kozłowskiego (byłych ministrów).
Ten rozdział stanowisk jest – oczywiście – wirtualny (podany na stronie internetowej wprost). Funkcja premiera Tuska nie jest pewna, nie tylko na trudny do określenia wynik wyborów. Na liście rezerwowej jest bowiem Jerzy Buzek (premier AWS) oraz Bronisław Komorowski. W tym „gabinecie” jest także kilka miejsc dla Jana Rokity – ma być albo wicepremierem - ministrem skarbu i gospodarki (co chciałby, bo miałby tysiące stanowisk do obsady dla ludzi ze swojej frakcji konserwatystów) albo ministrem sprawiedliwości (czego raczej nie chciałby). Pomoć Donald Tusk najchętniej widziałby Rokitę na stanowisku ministra sprawiedliwości jako "sprzątającego po Zbigniewie Ziobrze.
Oto ten wprost - wirtualny „gabinet Tuska”
premier: Donald Tusk lub Bronisław Komorowski lub Jerzy Buzek
minister finansów: Leszek Balcerowicz (z funkcją wicepremiera) lub Zbigniew Chlebowski
minister spraw zagranicznych: Bronisław Komorowski (z funkcją wicepremiera) lub Jerzy Buzek (z funkcją wicepremiera)
minister rozwoju regionalnego: Anna Zielińska-Głębocka
minister infrastruktury (budownictwo + transport): Tadeusz Jarmuziewicz lub Sławomir Najnigier (były wiceprezydent Wrocławia)
minister sportu: Mirosław Drzewiecki
minister skarbu i gospodarki: Jan Rokita (z funkcją wicepremiera)
minister gospodarki: Tadeusz Aziewicz lub Adam Szejnfeld
minister edukacji/ nauki: Edmund Wittbrodt
minister rolnictwa: Kazimierz Plocke lub Aleksander Grad lub Janusz Byliński (minister rolnictwa w rządzie Mazowieckiego)
minister zdrowia: Jerzy Miller (obecny wiceprezydent Warszawy z układu z SLD, były szef NFZ w rządzie SLD)
minister spraw wewnętrznych i administracji: (w jego gestii może się znaleźć organizacja euro 2012): Grzegorz Schetyna
minister obrony narodowej: Radosław Sikorski lub Bogdan Zdrojewski
minister środowiska: Stanisław Gawłowski
minister kultury: Rafał Grupiński lub Bogdan Zdrojewski
minister sprawiedliwości: Jan Rokita (z funkcją wicepremiera) lub Cezary Grabarczyk
minister koordynator ds. służb specjalnych: Paweł Graś
marszałek Sejmu – Bronisław Komorowski
Jest już także gotowa kandydatura na szefową sejmowej komisji śledczej ds. akcji CBA – Julia Pitera.
Napisz komentarz
Komentarze