Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Pomorza. Podczas jarmarku turyści i mieszkańcy Pelplina mogli obejrzeć inscenizacje historyczne z czasów średniowiecza, wziąć udział w turniejach rycerskich i plebejskich. Na placu przed katedrą rozstawili swe kramy rzemieślnicy, kupcy oraz twórcy ludowi.
W piątek, 14 września odbyło się Stadi-Tour dla przedstawicieli niemieckiego ośrodka pocysterskiego Bad Doberan. Konwent Zakonu przybył do Pelplina. Była okazja do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Pelplina. W sobotę odbył się tradycyjny Bieg Cysterski oraz przegląd zespołów muzyki dawnej w Bazylice Katedralnej. Odbyły się warsztaty historyczno-teatralne dla młodzieży szkół powiatu tczewskiego, która przygotowała tradycyjne inscenizacje historyczne.
W niedzielę w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odprawiono mszę św. inaugurująca VII Jarmark Cystersk. Następnie ulicami miasta przemarszerował średniowieczny korowodu. Orszak prowadziła Orkiestra Flażoletowa ze Swarzędza.
Po odegraniu Hejnału Pelplina, nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy do Miasta Księciu Mestwinowi przez Burmistrza Gminy i Miasta Pelplin. Młodzież szkół powiatu tczewskiego przedstawiła Inscenizacje - dramy historyczne z dziejów średniowiecznego grodu.
Atrakcją była Inscenizacja historyczna przemarszu wojsk napoleońskich, związana z obchodami 200. rocznicy wydarzeń pelplińskich w ramach kampanii napoleońskiej.
Program zabaw był bardzo bogaty. Tradycyjnie odbył się turniej walk rycerskich. Były zabawy plebejskie, rozgrywki "gry cysterskiej"- Petanque, (odbyły się będą po raz czwarty w ogrodach seminaryjnych).
Swoje wyroby prezentowali rzemieślnicy sztuki ludowej oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich;
Na stoisko Wydawnictwa „Bernardinum” można było wybić sobie własny dyplom uczestnictwa w Jarmarku;
Było także coś dla ciała - kulinarne wyroby regionalne "Jadło i napitek", w dawnym młynie cysterskim.
Głównymi organizatorami Jarmarku Cysterskiego byli: Gmina Pelplin, Diecezja Pelplińska oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie.
Reklama
Dobra zabawa i swojskie jadło cysterskie
PELPILIN. W miniony weekend już po raz siódmy w Pelplinie odbył się Jarmark Cysterski, na który przybyło wielu miłośników kultury średniowiecza, dobrej zabawy, swojskiego jadła i udanych zakupów.
- 17.09.2007 11:19 (aktualizacja 13.08.2023 07:56)
Napisz komentarz
Komentarze