Uczestnicy
W spotkaniu pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisława Kalemby. uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa – Kazimierz Plocke, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego – Ryszard Świlski, posłanka na Sejm RP, Teresa Hoppe, hodowcy trzody i reprezentanci grup producenckich, przedstawiciele firm, stowarzyszeń, zrzeszeń i związków związanych z branżą trzodziarską, dyrektorzy instytucji z otoczenia rolnictwa, przedstawiciele samorządów.
Strategia i medale
Dyr. PODR Aleksander Mach omówił strategię odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej. Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zapoznał uczestników z aktualnym stanem i perspektywami rynku żywca wieprzowego w świetle Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020. Wręczył również odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.
Ekonomia
Prof. Zygmunt Pejsak, z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, mówił o sytuacji na rynku wieprzowiny w krajach UE, i jak na tym tle wypada Polska.
- Nasz kraj ma optymalne warunki bycia liderem w produkcji świń w Europie centralnej, niestety pogłowie trzody chlewnej, w tym loch, drastycznie spada. W większości polskich chlewni główną przyczyną nieopłacalnej produkcji jest niska efektywność przy rosnących kosztach paszy. Decyduje o niej słabe wykorzystanie potencjału rozrodczego loch i wysoki współczynnik konwersji paszy (ilość jednostek żywności jaką musi spożyć zwierzę w celu wyprodukowania 1 jednostki “plonu”, tu mięsa - red.)
Przyczyną niskiej efektywności produkcji świń są także: archaiczna struktura rolnictwa przy wchodzeniu do UE (taki stan istnieje do dzisiaj), nie prowadzenie dokumentacji przez hodowców (nie ma możliwości zarządzania stadem), niechęć do integracji poziomej i pionowej, wprowadzenie dopłat bezpośrednich wyłącznie do produkcji roślinnej a nie zwierzęcej, administracyjne utrudnienia związane z rozwojem produkcji.
Prof. Pejsak zwrócił uwagę na realne zagrożenie afrykańskim pomorem świń.
- Wystąpienie choćby jednego przypadku afrykańskiego pomoru świń, jest przyczyną gigantycznych strat ekonomicznych związanych z masowymi padnięciami zwierząt, kosztami eradyzacji choroby (likwidacji - red.) a także wypłaty odszkodowań dla rolników.
Zwierzęta podlegają zajęciu, ubojowi i utylizacji na koszt państwa. Natychmiast wstrzymywany jest obrót i eksport świń oraz art. żywnościowych z mięsa wieprzowego.
Brak jest skutecznych metod zapobiegania tej chorobie.
Żywienie do woli
Anna Dombrowska ze spółki Prostafeed Polska mówiła o grupowym utrzymywaniu macior prośnych z żywieniem do woli.
- Pomysł utrzymywania macior prośnych w grupach z żywieniem do woli narodził się pod koniec roku 1997, kiedy wielu hodowców niemieckich myślało o rozwoju swojej fermy przy ograniczonym budżecie. Wdrożenie systemu wymagało opracowania specjalnej paszy, która podawana w sposób nielimitowany nie wywoła efektu zatuczenia loch.
System polega na utrzymywaniu loch prośnych w kojcach grupowych, w ramach grup technologicznych ze stałym dostępem do karmnika i paszy. Nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na wyposażenie budynku.
Praktyk
o systemie wannowym
Marcin Cysewski z Gacnik zaprezentował film, w którym pokazał swoje gospodarstwo rolne i innowacyjne rozwiązanie – system wannowy na porodówki oraz żywienia macior prośnych do woli.
- Takie rozwiązania z sukcesem stosowane są w Holandii, gdyż jest to system proekologiczny i energooszczędny. Redukuje emisję amoniaku o 70, a koszt energii o 40%. Najprościej? System wannowy to utrzymywanie zwierząt na rusztach, pod którymi znajduje się poliestrowa wanna zbierająca odchody. Zwierzęta, przy takim systemie, mają bardzo dobre warunki.
Kończąc prezentację rolnik zapytał o pomoc, w świetle nowego rozdania funduszy unijnych.
- Jestem młodym rolnikiem, chciałbym się rozwijać, ale zasady ustalone w projekcie nowego PROWu dla działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” określają pomoc dla gospodarstw o wielkości ekonomicznej, nie większych niż 100 tys. euro. Dlaczego ci, którzy produkują na wysokim poziomie, będą pozbawieni wsparcia unijnego?
Janusz, Ewelina
Pomorskie Forum Trzodziarskie
W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku, odbyło się I Pomorskie Forum Trzodziarskie. Trzecie w tym roku branżowe forum, zorganizowane przez PODR, zgromadziło 400 uczestników. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.
- 11.12.2013 11:17 (aktualizacja 18.08.2023 12:24)
Napisz komentarz
Komentarze