Prace konserwatorskie trwały od maja b.r. Udało się przeprowadzić prace restauratorskie łącznie dla 450 obiektów: rysunków i szablonów na haft oraz negatywów szklanych i celuloidowych.
Konserwację przeprowadziła specjalistyczna firma konserwatorska ze Szczecina Renova-Art reprezentowana przez Justynę Wdowiak a prace nadzorował pod względem merytorycznym i technologicznym dyplomowany konserwator skóry i papieru Jarosław Sianko – kierownik pracowni konserwacji Archiwum Państwowego w Gdańsku – będący także przewodniczącym komisji przyjmującym zbiory po konserwacji. Kustosze wejherowskiego muzeum: Benita Grzenkowicz-Ropela i Maciej Kurpiewski potwierdzili profesjonalne i zgodne z założeniami wykonanie prac restauratorskich. Zbiory zostaną udostępnione zwiedzającym w przyszłym roku a okazją do tego będzie wystawa przygotowywana z okazji 50-tej rocznicy śmierci Franciszki Majkowskiej.
Projekt pn. „Konserwacja rysunków, negatywów i diapozytywów z kolekcji rodowej Franciszki i Aleksandra Majkowskich” zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Powiatu Wejherowskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Zarząd Główny Gdańsk, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Oddział Wejherowo oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Koszt realizacji zadania: 62.000 zł.
Dotacja MKiDN: 45.000 zł.
Napisz komentarz
Komentarze