W program na rzecz ochrony klimatu włączyło się 100 powiatów. Organizatorzy chcą, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w strategii rozwoju każdego powiatu.
- Do tego programu należy zaprosić wielu partnerów aby skorzystała na tym i lokalna społeczność, i biznes – namawiali moderatorzy dyskusji Paweł Sikora i Bożena Gorczyca.
Ekspert Grzegorz Kubalski poinformował, że przekazał do starostwa wstępne wyniki badań śladu węglowego w powiecie starogardzkim. Końcowa wersja raportu jest na ukończeniu.
Warsztaty miały za zadanie przybliżyć lokalne problemy wynikające ze zmian klimatu oraz zebranie pomysłów dla działań pro rozwojowych.
- Cieszę się, że nasz powiat wytypowano do tego projektu. Jako przedsiębiorcy i mieszkańcy jesteśmy zainteresowani żywotnie tematem. Nasza firma wiele robi w tym zakresie, mamy szereg pomysłów - podkreślił Tadeusz Włodarczyk przewodniczący Rady Nadzorczej IGLOTEX SA. - Mieliśmy w firnie, w latach 90., kotłownie węglową. W roku 2000 przeszliśmy na ojej napędowy. Aktualnie kończymy prace związane z przejściem na gaz ziemny. Liczę, że po przejściu na gaz ziemny, koszty zużycia energii spadną o ok. 20 proc.
Inwestycja kosztowała nas 4 mln złotych.
Bożena Gorczyca zwróciła uwagę, że poprawa efektywności energetycznej przyczyni się do powstania 250 tys nowych miejsc pracy i da kolejnych 190 tys. miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej. To też szansa dla rolnictwa.
Reklama
Dyskutowali o klimacie i rozwoju
W Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim, pod patronatem Ministerstwa Środowiska i Starosty Starogardzkiego odbyła się dziś debata „Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie”. W debacie uczestniczyło 40 osób.
- 21.11.2012 20:36 (aktualizacja 13.08.2023 08:05)
Napisz komentarz
Komentarze