Uśmiech na dziecięcych twarzach
6 grudnia świąteczne prezenty od energowego św. Mikołaja pojechały do dzieci z domów dziecka z Jarczewa (województwo kujawsko-pomorskie), Kaczek Średnich (woj. wielkopolskie) i Rypina (woj. kujawsko-pomorskie).
Przed świętami obdarowani zostali również mali pacjenci wracający do zdrowia w gdańskich szpitalach – Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego oraz w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Klinika Pediatrii, Onkologii i Chemioterapii.
Wśród upominków znalazły się zestawy edukacyjne dla dzieci, książki, kosmetyki, koce, słodycze, bony oraz świąteczne drobiazgi. Wszystko po to, aby wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych i umilić ten przedświąteczny czas dzieciom, które muszą go spędzić na szpitalnych korytarzach i w lekarskich gabinetach.
Dobra energia dla osób bezdomnych
Energa wprowadziła świąteczny nastrój nie tylko wśród najmłodszych, ale również osób będących w kryzysie bezdomności. Towarzystwo im. Św. Brata Alberta otrzymało paczki dla łącznie 13 swoich ośrodków w Trójmieście.
– Już po raz drugi Energa świętuje Boże Narodzenie wraz z naszymi podopiecznymi. Przekazane paczki to wielki dar serca i jednocześnie zrozumienie potrzeb, jakie ma placówka, w której jesień życia spędzają osoby przewlekle chore i niepełnosprawne. Okazana życzliwość dla naszych Panów znaczy wiele – są zaskoczeni i wzruszeni, jak sami podkreślają nawet w pewnym wieku można znów uwierzyć w świętego Mikołaja – opowiada Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta koło Gdańskie.
Zawartość paczek przygotowanych przez Energę była odpowiedzią na bieżące potrzeby mieszkańców ośrodka. Panowie pod choinką znajdą zróżnicowaną ciepłą bieliznę, skarpety, a także czapki i rękawiczki.
– Dla nas największym prezentem jest wymierne niesienie pomocy. Systematycznie prowadzona edukacja dotycząca kryzysu bezdomności spowodowała, że partnerzy, tacy jak Energa z Grupy ORLEN rozumieją, jaką drogę przechodzą potrzebujący zanim trafią do prowadzonych przez nas placówek. Tylko w ten sposób można mądrze pomagać i krok po kroku towarzyszyć w powrocie do społeczeństwa. To proces, ale jak pokazują historie naszych podopiecznych w oparciu o życzliwość i takie wydaje się, że zwykłe ludzkie zainteresowanie, każda przeszkoda prędzej czy później jest do pokonania – podkreśla Dagmara Rybicka. – Boże Narodzenie to szczególne święta. Dla osób w kryzysie bezdomności najtrudniejszy moment w roku, więc podana ręka i wiara w powodzenie znaczą bardzo wiele – dodaje.
Aktywizacja osób w kryzysie bezdomności
Akcja „Paczki pełne dobrej energii” połączona została ze wsparciem podmiotów ekonomii społecznej, które tworzą miejsca pracy dla lokalnej społeczności i pomagają tym, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji. Ułatwiają włączenie się w życie społeczne i zaktywizowanie zawodowo.
Osoby bezrobotne, seniorzy oraz osoby wykluczone społecznie zaangażowały się w przygotowanie paczek z życzeniami świątecznymi dla interesariuszy Grupy Energa. Znalazły się w nich produkty świąteczne wykonane przez podopiecznych organizacji, m.in. piernik oraz ozdoba świąteczna z Fundacji Świat Wrażliwy, świąteczna świeca sojowa z Fundacji HuManus, naturalna sól do kąpieli z Fundacji Dla Was, naturalny zakwas z buraka z Fundacji Twoja Rola, wyborne konfitury malinowe z płatków róż w Mazurskich Słoikach od Spółdzielni Socjalnej Negocjator.
Opłatek Maltański
13 grudnia przy wsparciu Energi odbyło się w Olivia Business Centre uroczyste spotkanie świąteczne – Opłatek Maltański. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”. Zaproszenie skierowane było do rodzin żyjących w ubóstwie, bez możliwości przygotowania własnej wieczerzy wigilijnej i sprawienia dzieciom świątecznych prezentów, a także do osób niepełnosprawnych, samotnych, opuszczonych, wykluczonych, dla których spotkanie z innymi ludźmi stanowi rzadkość, a które może dać radość i siłę lub które nie miałyby jak i z kim spędzić okresu świątecznego. Dla większości z tych osób możliwość uczestniczenia w Opłatku Maltańskim była jedyną szansą na poczucie atmosfery Bożego Narodzenia.
Poza posiłkiem i programem artystycznym dla podopiecznych MOPS z Gdańska i Sopotu przygotowane zostały również świąteczne paczki. Dzięki pomocy pracowników Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, którzy doskonale znają swoich podopiecznych, prezenty udało się spersonalizować i włożyć do nich to, czego na co dzień osobom obdarowanym brakowało. Od rękawiczek czy czapki, po buty w odpowiednim rozmiarze.
Napisz komentarz
Komentarze