Wydarzenie rozpoczęła konferencja prasowa dużego przedsiębiorstwa, należącego do grupy bankowej Santander, podczas której Radosław Krasowski – Dyrektor ds. Personalnych oraz Krystian Liberacki – Kierownik Operacyjny z Santander Digital Services przedstawili swoje plany na rozwój biznesu na rynku lokalnym. Pracodawca już dziś zatrudnia w Słupsku pierwszych pracowników i zapowiada dynamiczny wzrost zapotrzebowania na talenty w najbliższym czasie. Obecność tak rozpoznawalnej marki jest niezwykle cenna i może przyczynić się do wzrostu zainteresowania miastem wśród potencjalnych nowych inwestorów. Warto dodać, iż Santander w swojej polityce zatrudnienia nie zapomina o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, dostarczając im wszelkich narzędzi do komfortowej pracy:
– W dobie pracy zdalnej, gdy dostępne są zaawansowane rozwiązania technologiczne, ograniczenia w mobilności nie powinny wpływać na decyzję o zatrudnieniu pracownika. W Santander Digital Services kluczowe są kompetencje zawodowe. Pracownicy z regionu słupskiego będą mieli nie tylko realną możliwość rozwijania kariery zawodowej bez konieczności migracji ze swoich rodzinnych miejscowości, ale również będą mieli szansę na kształtowanie lokalnej społeczności – zwrócił uwagę Radosław Krasowski.
Podczas konferencji została również podpisana ramowa umowa o współpracy pomiędzy Akademią Pomorską w Słupsku oraz międzynarodową firmą GlobalLogic. Relacja pomiędzy koszalińską filią GlobalLogic oraz Instytutem Nauk Ścisłych i Technicznych buduje się już od ponad roku i do tej pory skupiała się na: opiece inwestora nad kierunkiem studiów – Informatyka, ścisłej współpracy przy tworzeniu nowego kierunku studiów – Informatyka przemysłowa oraz pracach przy rozwoju bazy laboratoryjnej w Akademii. GlobalLogic organizował również prezentacje dla studentów oraz przyjmował ich na wizyty studyjne w swojej koszalińskiej siedzibie. Podpisana umowa ma zintensyfikować dotychczasową kooperację, m.in. w zakresie realizacji projektów badawczych, organizacji praktyk studenckich, seminariów, zajęć fakultatywnych czy tworzenia programów kształcenia. Umowę podpisali dr hab. Andrzej Urbanek – Prorektor ds. Kształcenia w Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Piotr Bartkiewicz – Dyrektor Oddziału GlobalLogic w Koszalinie.
W konferencji zorganizowanej przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Invest in Pomerania – samorządową inicjatywę koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, wzięli udział lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek edukacyjnych miasta oraz firm międzynarodowych. W ramach spotkania odbyły się trzy panele dyskusyjne – „HR w czasach postpandemicznych”, „Biznes w nowoczesnej tkance miejskiej z perspektywy nieruchomości” oraz „Biznes międzynarodowy w trochę mniejszym mieście”. Na rozpoczęcie przemówił oraz przywitał Gości wicemarszałek województwa pomorskiego – Leszek Bonna, a wśród uczestników dyskusji znaleźli się: Dominika Horbacz z Randstad Polska, Radosław Krasowski i Krystian Liberacki z Santander Digital Services, Ewa Krzaczkowska ze Słupskiego Inkubatora Technologicznego, Marcin Faleńczyk z JLL, Rafał Kierecki z DZP Invest, Marta Makuch – Wiceprezydent Słupska, Jacek Kuliński z KPMG oraz Marcin Grzegory z Invest in Pomerania. Konferencję poprowadził Wiktor Doktór – CEO Pro Progressio – klubu zrzeszającego organizacje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.
– Wydarzenie „Kierunek Słupsk” to kolejny krok w budowaniu marki miasta dla szeroko pojętego sektora BSS oraz prezentowaniu tego obszaru biznesu mieszkańcom miasta i okolic jako ciekawej opcji na rozwój własnej kariery zawodowej. Rozmawialiśmy o powodach, dla których oferta miasta Słupsk właśnie teraz jest dla rozwoju tego sektora tak atrakcyjna. Zmiana w modelu pracy oraz konieczność dostosowywania warunków zatrudnienia do zmieniających się oczekiwań pracowników to tylko dwa z wielu aspektów, które sprzyjają firmom o wysokim stopniu dygitalizacji. Konferencja była również doskonałą okazją do omówienia dotychczasowych postępów w działaniach miasta związanych z rozwojem BSS w regionie – powiedział Marcin Grzegory, Deputy Director Invest in Pomerania.
Wybór miejsca organizacji konferencji nie był przypadkowy. Słupski Inkubator Technologiczny to wykończona w nowoczesnym standardzie przestrzeń biurowa, stworzona z myślą o potrzebach wymagających inwestorów, w tym z szeroko pojętego sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Obecność takiej przestrzeni w Słupsku to dowód, iż miasto przygotowane jest na przyjęcie firm szczególnie z sektora Business Services Sector (BSS). Zaliczają się do niego centra usług wspólnych realizujące procesy „in-house” (Shared Services Centers oraz Global Business Centers), centra outsourcingowe (Business Processing Outsourcing) świadczące usługi na rzecz klientów zewnętrznych, centra IT oraz ośrodki zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową (w tym rozwojem oprogramowania). Obecność inwestorów o takim profilu dałaby mieszkańcom większe możliwości zatrudnienia i mogłaby się przyczynić do zmniejszenia poziomu bezrobocia.
Do niedawna największą przeszkodą dla funkcjonowania globalnego biznesu w Słupsku były ograniczenia komunikacyjne. Czas dojazdu do lotniska czy portów przeładunkowych zniechęcał inwestorów, poszukujących nowych lokalizacji. Budowa Trasy Kaszubskiej oraz oddanie do użytku odcinka Gdynia-Bożepole, który skrócił czas przejazdu do trójmiejskiej aglomeracji do 1,5 godziny, to istotne zmiany, które mogą mieć wpływ na decyzję firm o otwarciu swoich oddziałów właśnie tutaj.
– Słupsk jest miejscem, którego siłą jest mądrość i determinacja mieszkańców. Pojawienie się w naszym mieście inwestorów z sektora BSS będzie szansą na pełne wykorzystanie ogromnego potencjału. Dzięki nowym możliwościom rozwiniemy się szybciej w obszarach, na których nam szczególnie zależy. Wierzę, że starania słupskiego samorządu, naszych Partnerów z Invest In Pomerania oraz wszystkich ludzi otwartych umysłów przyniosą korzyści, dzięki którym słupskie marzenia, dziś może jeszcze odległe, jutro staną się czymś naturalnym, codziennym, zwykłym. I pewna jestem, że osiągniemy wspólnie taki poziom – zaznaczyła Marta Makuch, Zastępca Prezydenta miasta Słupsk.
Kluczową motywacją do promocji gospodarczej Słupska są nowe perspektywy dla mieszkańców. Otwarcie miasta na sektor BSS tworzy szansę na rozwój zawodowy w międzynarodowym środowisku. Region oferuje nowym inwestorom bogate, świetnie wykształcone talenty – między innymi absolwentów z lokalnych oraz trójmiejskich uczelni. Działania wspierające i promujące biznes mają przede wszystkim na celu podniesienie rangi miasta i uwypuklenie inwestorom jego zalet.
– Równomierny rozwój całego województwa jest dla nas niezwykle istotny. Dzięki zrealizowanym w ostatnim czasie inwestycjom w infrastrukturę jesteśmy w stanie pokazać przyszłym inwestorom, że Pomorze to nie tylko Gdańsk czy Gdynia, ale również mniejsze ośrodki, które oferują coraz lepsze warunki do rozwoju biznesu. Konferencja w Słupsku potwierdza te możliwości – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Agencja Rozwoju Pomorza
Napisz komentarz
Komentarze