czwartek, 14 listopada 2024 07:34

Strupy we włosach a łojotokowe zapalenie skóry głowy

Strupy we włosach to może być jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Jeżeli dostrzegasz na głowie również złuszczające się plamy i zaczerwienienia, tłuste, brązowe lub żółte łuski, to tym bardziej powinieneś udać się do specjalisty.
  • 30.08.2024 13:50
  • Autor: Farmacia Verde
Strupy we włosach a łojotokowe zapalenie skóry głowy

ŁZS to choroba przewlekła z okresami remisji i nawrotów. Wymaga regularnych wizyt u dermatologa, który pomoże Ci usunąć dostrzegalne dla Ciebie strupy we włosach, ale też uspokoić inne objawy tej przykrej dermatozy. Pozwól, że rozszerzymy ten temat.

Co zrobić, kiedy zobaczy się strupy we włosach?

Jak radzić sobie ze strupami we włosach?

  • Pierwsze co powinieneś zrobić, to udać się do dermatologa. Tylko on może potwierdzić, co dokładnie Ci jest, po czym rozpocząć ewentualne, właściwe leczenie. 

Przed wizytą u lekarza: 

  • Zastanów się od jak dawna towarzyszy Ci niegojący się strup na głowie i czy masz jakieś inne towarzyszące temu objawy. 

  • Przygotuj listę kosmetyków, które aktualnie stosujesz do włosów.

  • Zapytaj specjalistę, czy warto stosować peeling i ogólnie, jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. 

Po wizycie u lekarza:

  • Stosuj się do wszystkich zaleceń dermatologa.

  • Systematycznie stawiaj się na kolejne wyznaczone przez niego wizyty.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym się charakteryzuje

Przy ŁZS głowy występuje nadmierna produkcja łoju przez gruczoły. Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. Jednak duża ilość łoju bogatego w tłuszcz, jest pożywką dla lipofilnych grzybów malassezia furfur, które zaczynają się niebezpiecznie rozmnażać. Wtedy tworzy się zakażenie i stan zapalny. Co gorsza, objawy mogą rozsiewać się na inne części ciała, szczególnie te bogate w gruczoły łojowe. 

Co sprzyja rozmnażaniu się grzybów drożdżopodobnych malassezia furfur:

  • nadmierne pocenie się,

  • gorący klimat,

  • nadmierne przetłuszczanie się skóry i włosów,

  • niewłaściwa higiena,

  • komórki nowotworowe w organizmie,

  • choroby o przebiegu przewlekłym,

  • współistniejące infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • problemy z odpornością organizmu,

  • niedobory witaminowe,
  • niedożywienie,
  • silny i długotrwały stres.



 

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

 

Drożdżopodobne grzyby malassezia furfur normalnie występują na ludzkiej skórze. Jednak pod wpływem sprzyjających im warunków, zaczynają niebezpiecznie się rozmnażać i kolonizować. Mogą przenosić się na inne części ciała i tam również czynić szkody. Dlatego tak istotny jest jak najszybszy kontakt ze specjalistą i podjęcie właściwych kroków. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie profesjonalnych dermokosmetyków ukierunkowanych na walkę z objawami ŁZS. Szczególnie skuteczny okazuje się siarczek selenu, ponieważ szybko zabija grzyby, czyli źródło problemu mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica 

Strupy we włosach i inne objawy ŁZS pokonaj, stosując zestaw wysokiej jakości dermokosmetyków z przeznaczeniem do walki właśnie z tą dermatozą – od Seborh

 

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – ma w sobie cenne substancje, jak: siarczek selenu, betaina czy ichtiol. Dokładnie oczyszcza skórę głowy oraz włosy, wzmocnia barierę hydrolipidową, co ważne skutecznie zabija bakterie. Złuszcza, po czym usuwa łuski, martwy naskórek i sebum, pozostawiając skórę odżywioną. Reguluje pracę gruczołów łojowych. 

  • Emulsja Seborh – zawiera, np.: pirokton olaminy, siarkę i olej z czarnuszki. Lekka emulsja odkaża, niweluje stany zapalne, normalizację gruczołów łojowych. Sprawia, że skóra nie jest chropowata, ale wygładzona.

  • Płyn Seborh – ma w składzie bogactwo substancji aktywnych, typu: ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, glukonolakton oraz kwas glikolowy. Mgiełka reguluje sebum oraz nadmierne złuszczanie naskórka. Regeneruje, nawilża, odżywia skórę. Co ważne znacznie wspomaga naczynia krwionośne jak również mikrokrążenie.

Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!
 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Więcej na stronie seborh.pl

 

Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, typu dziwny strup na głowie?

Istotny jest dla Ciebie kontakt z dermatologiem, który może potwierdzić diagnozę, po czym rozpocząć właściwe leczenie. Nie zapominaj o tym, by przestrzegać wszystkich jego zaleceń. To bardzo ważne. Lekarz może zlecić stosowanie leków na receptę, bez recepty lub inne produkty, wg uznania. Stawiaj się na wyznaczone przez niego terminy wizyt. Ponadto zwróć uwagę na właściwą pielęgnację przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków, łagodzących wszystkie charakterystyczne objawy choroby, a nie tylko jeden. Dopiero takie holistyczne podejście szybko pozwala się skórze zregenerować i wyregulować wydzielanie gruczołów łojowych.

Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą przewlekłą, która może się rozprzestrzeniać po innych częściach ciała. Konieczny okazuje się regularny kontakt z dermatologiem oraz właściwie rozumiana pielęgnacja. Z pomocą przychodzą profesjonalne dermokosmetyki, przeznaczone do walki z ŁZS, na bazie kwasów i innych specjalnie dobranych naturalnych składników aktywnych. Takie produkty są w stanie zabić grzyby, złuszczyć martwy naskórek i sprawić, że strup na skórze głowy już się nie pojawi. Kosmetyki na ŁZS warto stosować również w okresie remisji, ponieważ pozwolą regulować pracę gruczołów łojowych oraz wzmocnić barierę ochronną skóry.

Materiał partnera