środa, 15 stycznia 2025 02:35

Endoskopia laryngologiczna – co to jest? Jak wygląda takie badanie?

Endoskopia to zabieg w medycynie polegający na badaniu wnętrza ciała z wykorzystaniem endoskopu, czyli aparatu umożliwiającego wprowadzenie do organizmu optyki i światła ułatwiającego obserwacje. Sonda endoskopowa zawiera światłowód i obrazowód służący do przekazania obrazu z wnętrza ciała oraz kanału narzędziowego, przez który można wprowadzić specjalistyczne narzędzia do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów.
  • 07.01.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Endoskopia laryngologiczna – co to jest? Jak wygląda takie badanie?

Badania endoskopowe stosuje się do badania: układu oddechowego, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, ginekologicznych, wziernikowania stawu kolanowego i innych. Ze względu na małą inwazyjność i postęp w miniaturyzacji aparatury, endoskopia znajduje szerokie zastosowanie w wielu działach współczesnej medycyny.

 

Co to jest endoskop laryngologiczny?

 

Endoskop laryngologiczny jest to zminiaturyzowane urządzenie optyczne wyposażone w oświetlenie miejsca, w którym wykonuje swoje zadanie. Endoskopy laryngologiczne ze względu na sposób działania dzielą się na dwa rodzaje.

 

Endoskop sztywny to optyka zamknięta w metalowej rurce. Zaletą jest doskonała jakość pozyskiwanych obrazów. Wadą jest sztywność i brak możliwości dopasowania do krzywizn fizjologicznych.

 

Endoskop giętki (fiberoskop) zrobiony z giętkich włókien światłowodowych. Zaletą jest możliwość bezbolesnego dotarcia do trudno dostępnych części dróg oddechowych. Wadą jest nieco gorsza jakość uzyskanych obrazów.

 

Średnice przewodów endoskopów wprowadzanych do jamy ciała wynoszą od 2,7 do 4 mm więc zabiegi z ich użyciem nie są zbyt uciążliwe dla pacjenta. Przewód giętki endoskopu jest połączony z komputerem, a obraz po obróbce cyfrowej jest wyświetlany na monitorze w czasie rzeczywistym.

 

Jak przebiega zabieg endoskopii laryngologicznej?

 

Fiberoskopia jest badaniem łagodnym stosowanym w diagnostyce chorób nosa gardła i migdałków stosowanym u dzieci i dorosłych pacjentów. Lekarz laryngolog wprowadza do badanej części ciała cienką rurkę endoskopu zakończona mini kamerką i oświetleniem miejsca jej działania. Obraz jest światłowodowo przesyłany do komputera i wyświetlony na monitorze. U szczególnie wrażliwych pacjentów można zastosować znieczulenie miejscowe. Podczas zabiegu laryngolog widzi w powiększeniu interesujące go błony śluzowe, może pobrać wycinki do badan histopatologicznych, może wykonać testy w obrębie krtani. Zabieg wykorzystywany jest w diagnostyce zmian patologicznych w zatokach przynosowych, przerostu trzeciego migdałka, zaburzeń głosu lub połykania, diagnostyce przewlekłych nieżytów nosa, diagnostyce bezdechów sennych i chrapania, i innych.

 

Endoskopia górnych dróg oddechowych przy użyciu sondy sztywnej wprowadzonej bezpośrednio do nosa, ucha lub krtani daje lepszej jakości obraz wyświetlony na monitorze. Możliwe jest precyzyjniejsze określenie zmian patologicznych, więc skuteczniej można określić metodę leczenia. O tym jaki endoskop zastosować decyduje lekarz. Badanie trwa kilka minut a wynik jest cyfrowo jest zapisywany na płytce. Badanie endoskopem laryngologicznym można wykonać np. w placówce Scanmed: https://scanmed.pl/uslugi/endoskopia-laryngologiczna.

--- Artykuł sponsorowany ---