Jest to o tyle zaskakujące, że często nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, ale i sami lekarze nie wiedzą o tym, odsyłając pacjentów na badania do… Trójmiasta.
Obraz - na monitorach cyfrowych
Poradnia Gastroenterologiczna, mieszcząca się w Tczewie w budynku ZOZ przy ul. 30 Stycznia, specjalnie do wykonywania badań nowym sprzętem wyremontowała dwa gabinety. To wielka korzyść dla pacjentów, którzy nie muszą już przemieszczać się od specjalisty do gabinetu, w którym przeprowadzane są badania. Wszystko bowiem kompleksowo wykonywane jest na miejscu przez lekarza specjalistę. Jeszcze całkiem niedawno - w Tczewie do ubiegłego roku - używane tu były narzędzia optyczne. Dziś obraz pokazywany jest szczegółowo na monitorach cyfrowych. Dodatkową zaletą nowego sprzętu jest możliwość przesyłania i archiwizowania badań oraz nagrywania ich na nośnikach komputerowych w postaci filmu bądź poszczególnych zdjęć.
Badania nie bolą
Wideogastroskop służy do diagnozowania żołądka oraz oczywiście przełyku, gardła i dwunastnicy. Dzięki niemu można także pobierać wycinki do badań histopatologicznych. Wideokolonoskopem bada się jelito grube.
- Jeżeli badania wykonywane są dobrym sprzętem, dającym możliwość manewrowania i gwarantującym szczegółowość obrazu, możemy mówić o pewnym komforcie psychicznym – zaznacza Krzysztof Kopczyński, lekarz chorób wewnętrznych, wykonujący badania w tczewskim ZOZ. - Jednak mamy także możliwości wyeliminowania bólu za pomocą podanych, np. dożylnie, leków.
Lekarz przyznaje, że pacjenci nieraz się boją, jednak wówczas przekonuje ich, że badania te są niezbędne z punktu widzenia ich zdrowia.
- Obawy są na pewno mniej istotne niż korzyści wynikające z takiego badania – informuje dr Kopczyński. - Przecież dzięki temu można zawczasu i w odpowiednim momencie uwolnić się od lęku dotyczącego choroby nowotworowej. Na zmiany, które wcześnie wykryjemy, można odpowiednio zareagować, możemy coś usunąć, wyciąć. Słowem nie dopuścić do rozwoju stadium niebezpiecznego dla życia. Skuteczność takich zabiegów w okresie tworzenia się polipów, które w późniejszym okresie stają się zmianami rakowymi, sięga ponad 90 proc.!
Profilaktycznie - na badania kolonoskopowe
Warto podkreślić, że kolonoskopia jest badaniem, podczas którego możliwe jest usuwanie wczesnych zmian patologicznych. Każdego roku pacjentów w poradni gastroenterologicznej przybywa. Wykonuje się tu też więcej badań diagnostycznych. Dr Krzysztof Kopczyński radzi każdemu człowiekowi od 50. roku życia, by niezależnie od tego czy ma jakieś objawy chorobowe czy nie, zgłosił się profilaktycznie na badania kolonoskopowe. Rak jelit dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, choć tylko w niewielkim zakresie.
- Stwierdzone zostało, iż niektóre nowotwory jelita są dziedziczne – mówi dr Kopczyński. - Jeżeli w danej rodzinie wystąpiła taka jednostka chorobowa, wówczas radzimy wszystkim zbadać się pod kątem raka jelita. To się, niestety, także i u nas potwierdza.
Choroby jelit i żołądka, czy przewodu pokarmowego, to jedne z najcięższych dolegliwości zdrowotnych. Zbadajmy się więc jeśli coś nas niepokoi - jak radzi lekarz. Zanim będzie za późno...
Ważne skierowanie na badania
Aby zgłosić się na konsultacje gastroenterologiczne oraz badania do poradni, należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Wówczas badania są bezpłatne, refundowane przez NFZ.
Reklama
Zdążyć przed rakiem
TCZEW. Do poradni - na badania jelit i żołądka. Zespół Opieki Zdrowotnej w Tczewie posiada dwa nowoczesne, specjalistyczne urządzenia do diagnostyki: wideogastroskop i wideokolonoskop.
- 18.02.2008 00:01 (aktualizacja 04.08.2023 02:05)
Napisz komentarz
Komentarze