W górę serca!
Ponad miesiąc temu, w sobotę 21 lipca pielgrzymi weszli na Giewont, aby z tego symbolicznego miejsca rozpocząć wyprawę przez Częstochowę aż na Hel, łącznie ponad 900 km marszu. 22 lipca po mszy św. sprawowanej przy Papieskim Ołtarzu z pod Wielkiej Krokwi, znajdującym się obecnie w parku fatimskim, przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wyruszyli w drogę nad morze.
W I Pielgrzymce z Giewontu na Hel udział bierze ponad stu pielgrzymów, którzy przemierzyli Polskę pieszo. Do Pucka dojechało wielu góralki pociągiem i autokarami. Jak powiedział przewodnik grupy, ks. Józef Lasak, rektor podhalańskiej wspólnoty pallotyńskiej, bezpośrednim motywem zorganizowania wędrówki było wyzwanie, jakie w 2006 r. złożyli Kaszubi, którzy w swej jubileuszowej pielgrzymce przemierzyli ponad tysiąckilometrową trasę znad morza do gór. Górale obiecali, że pójdą z rewizytą.
Hasłem pielgrzymki i jej charyzmatem są słowa "Sursum Corda", zaczerpnięte z papieskiej homilii wygłoszonej pod Wielką Krokwią w czasie pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II – dziś Sługi Bożego w Zakopanem: "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż do Bałtyku i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda! — W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda! — W górę serca!
Miesiąc w drodze nad morze
W sobotę, 18 sierpnia górale dotarli nad morze – do Pucka. Szli z Wejherowa. W Sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie odprawiona została dziękczynna msza święta, celebrowana przez metropolitę gdańskiego abp Tadeusza Gocłowskiego.
Liturgia słowa została odprawiona w języku kaszubskim i gwarze góralskiej. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy pielgrzymi oraz gospodarze z Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego spotkali się nad brzegiem Zatoki Puckiej na biesiadzie kaszubsko-góralska. Serwowano kuchnię kaszubską. Przygrywała kapela góralska, wystąpiły zespoły kaszubskie.
Wieczorem, o 21.00 uczestnicy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Natomiast w niedzielę pielgrzymi dotarli do celu - na Hel, przemaszerowali ulicami miasta na Cypel. Tam wkopano tablicę upamiętniającą pielgrzymkę z Zakopanego do Helu. O godz. 12.00 pielgrzymi wypłynęli w rejs kutrami po Zatoce Gdańskiej i zwiedzili Hel. Po południu górale wyjechali z Helu. Następna taka pielgrzymka planowana jest za 4 lata.
Górale zdobyli Wieżycę
Górale spotkali się z Kaszubami już 15 sierpnia Szymbarku, gdzie zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu. 16 sierpnia górale zdobyli najwyższy szczyt na Pomorzu – Wieżycę. Potem odwiedzili Matkę Bożą Sianowską w Sanktuarium NMP Królowej Kaszub.
Współorganizatorami pobytu górali na Ziemi Kaszubskiej są: Gmina Puck, Miasto Hel, Starostwo Powiatowe w Pucku i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Napisz komentarz
Komentarze