Czym jest endometrioza i jak się objawia?
Endometrioza to schorzenie charakteryzujące się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej jamą. Warto wiedzieć, że podczas cyklu menstruacyjnego u zdrowej kobiety tkanka endometrium rośnie w macicy, a następnie jest wydalana wraz z miesiączką. W przypadku endometriozy tkanka ta znajduje się poza macicą i nie jest prawidłowo usuwana. Zamiast tego, rośnie i tworzy zmiany lub narośla, zwane ogniskami endometriozy. Tkanka ta potrafi znajdować się na narządach reprodukcyjnych, takich jak jajniki, jajowody, jelita czy pęcherz moczowy. Endometrioza objawia się bardzo różnorodne, a nasilenie symptomów zazwyczaj różni się w zależności od pacjentki. Jednym z charakterystycznych dolegliwości jest silny ból w czasie miesiączki, podczas którego występują intensywne skurcze w dolnej części brzucha mogące promieniować do pleców. Za kolejny częsty objaw uznaje się ból podczas stosunku seksualnego, znany jako dyspareunia. Dzieje się tak dlatego, że tkanka endometrialna, która rozwija się poza macicą, może powodować podrażnienie i zapalenie wokół narządów płciowych. Endometrioza potrafi objawiać się też poprzez trudności z zajściem w ciążę, czyli niepłodność, ponieważ zrosty i blizny wywołane przez tkankę endometrialną mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie jajowodów i narządów rozrodczych, co wpływa na proces zapłodnienia i implantacji zarodka.
Jak wykryć i leczyć endometriozę?
Diagnostyka endometriozy nie jest łatwym zadaniem, gdyż dolegliwości mogą być mylące lub związane z innymi schorzeniami. Czasami też w ogóle nie występują. Jedną z metod diagnostycznych jest badanie ginekologiczne i USG pozwalające wykryć ewentualne torbiele endometrialne jajnika. Zdarza się również, że konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Z kolei najbardziej szczegółową formą diagnostyki jest laparoskopia, czyli małoinwazyjna operacja, która umożliwia bezpośrednie zbadanie narządów wewnętrznych i pobranie próbek tkanki do badania histopatologicznego. Podstawowym celem leczenia endometriozy jest złagodzenie dolegliwości lub poprawa płodności pacjentek. Samo leczenie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki, jej objawów oraz planów rozrodu. Może obejmować farmakoterapię, hormonalną terapię zastępczą, chirurgię laparoskopową w celu usunięcia zmian endometrialnych, a w przypadku trudności z zajściem w ciążę zapłodnienie in vitro.
Gdzie udać się po pomoc z endometriozą w Gdańsku?
Objawy endometriozy mogą różnić się u każdej kobiety. Niektóre pacjentki zmagają się tylko z niewielkimi dolegliwościami bólowymi, podczas gdy inne doświadczają uciążliwych objawów. Z tego powodu istotne jest, aby zasięgnąć porady dobrego lekarza i uzyskać odpowiednią diagnozę. W takiej sytuacji warto udać się do kliniki leczenia niepłodności takiej jak np. Klinika Bocian w Gdańsku znajdującej się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Ośrodek oferuje różnorodne metody leczenia, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentek. W przypadku kobiet zmagających się z trudnościami w zajściu w ciążę klinika oferuje także procedury wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja domaciczna (IUI) oraz zapłodnienie in vitro (IVF).
W przypadku chęci umówienia się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Gdańsku należy kontaktować się z placówką telefonicznie: +48 58 350 28 80.
Napisz komentarz
Komentarze