W 1806 roku na ziemie polskie wkroczyła armia napoleońska, przynosząc jej mieszkańcom nadzieję na odbudowę niepodległego państwa. W listopadzie tamtego roku została wydana odezwa do Polaków wzywająca ich do powstania i zbrojnego odzyskania utraconej ojczyzny. Jej autorami byli gen. Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki – twórca hymnu narodowego.
Józef Wybicki razem z gen. Dąbrowskim byli aktywnymi uczestnikami kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich w latach 1807–1812. Już z końcem 1806 i na początku 1807 roku świeżo sformowane jednostki polskie wraz z armią francuską wzięły udział w walce z oddziałami pruskimi i wojskiem rosyjskim na lewym brzegu Wisły, a także oblegały i zdobywały Gdańsk. Wydarzenia te otworzyły jeden z najbardziej heroicznych, ale i tragicznych epizodów w dziejach naszego kraju – okres Księstwa Warszawskiego.
Nawiązując do tamtych wydarzeń, Muzeum Narodowe w Gdańsku przy współpracy z Urzędem Gminy w Nowej Karczmie, Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Starostwem Powiatowym w Kościerzynie już po raz dziesiąty organizuje na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie widowisko „Batalia Napoleońska – Będomin 2015”.
Impreza w ciekawej i przystępnej formie rekonstruuje te historyczne wydarzenia. Będzie miała formę biwaku historycznego z udziałem miłośników epoki napoleońskiej, którzy z ogromną starannością o detale zrekonstruują historyczne realia, wcielając się w role żołnierzy polskich, rosyjskich i pruskich. Poza tym założą tu obóz z historycznymi namiotami i wyposażeniem, gdzie przez cały czas trwania imprezy będą mieszkać, odtwarzając warunki bytowe, w jakich żyli żołnierze okresu wojen napoleońskich. Dzięki temu publiczność będzie miała możliwość poznania warunków codziennego, życia żołnierzy, a także poznaniem zasad działania sądu wojennego i szpitala polowego. Po raz pierwszy goście będą też mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie codzienne mieszkańców szlacheckiego dworku na Kaszubach.
Program Batalii Napoleońskiej, 22.08.2015
7.30 - 11.00 - Służba patrolowa (oficjalne rozpoczęcie widowiska - godz. 9.00)
11.00 - Apel garnizonu, odprawa
11.30 - Służba patrolowa - zwiady
12.00 - 14.15 - Sceny z życia obozowego
14.45 - Pokaz działań wojskowych służb medycznych
15.30 - Musztra piechoty Księstwa Warszawskiego
17.00 - 17.30 - Sceny historyczne: sąd wojenny, zwiady
18.00 - Inscenizacja batalii
Napisz komentarz
Komentarze