Otrzymaliśmy informację, z której wynikało, że przy ul. Gen. de Gaulle'a, na przeciwko hotelu Dedal, demontowane były duże połacie dachu z płyt eternitowych.
- Wykonywały to osoby nie wyposażone w żadne kombinezony ochronne, teren nie był osłonięty, brakowało stosownych oznaczeń. Płyty eternitowe były usuwane w sposób powodujący ich pękanie i, co najgorsze, uwalnianie włókien azbestu do otoczenia – twierdzi mieszkaniec Malborka, naoczny świadek prac rozbiórkowych.
Okazuje się jednak, że prace rozbiórkowe, w których główną rolę gra eternit zawierający azbest, wcale nie wymagają specjalnych oznaczeń. Wystarczy zwyczajne ogrodzenie i standardowa tablica informacyjna, z której każdy zainteresowany może wyczytać, kto jest inwestorem, kto kierownikiem budowy, a kto wykonawcą. W przypadku inwestycji przy ul. Gen. De Gaulle'a, ten wymóg jest spełniony.
- Ważne jest, by zdjęte wyroby azbestowe zostały zapakowane i oznakowane jako materiał niebezpieczny - mówi Małgorzata Barcikowska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.- Skoro rozbiórka jest legalna, należałoby tylko sprawdzić, czy wykonawca, który jej dokonywał, miał odpowiednie zabezpieczenia, ale od tego są inne instytucje.
Legalność rozbiórki potwierdzamy w starostwie.
- Pozwolenie zostało wydane z zastrzeżeniem, że prace musi wykonać specjalistyczna firma, w strojach ochronnych. W przeciwnym razie można byłoby to zakwalifikować jako samowolę w robotach budowlanych – usłyszeliśmy od Eugeniusza Lesiewicza, naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa w malborskim Starostwie Powiatowym.
Jednak tego, czy pracownicy przestrzegali szczególnych wymagań, które obowiązują przy pracy z materiałami zawierającymi azbest stwierdzić się nie da, bo spora powierzchnia dachu jest już pozbawiona pokrycia. .
- Ale z pozostałej części będziemy ściągali płyty w połowie września, można wówczas przyjść i zobaczyć, jak prace są prowadzone Robi to specjalistyczna firma, wszystkie elementy są umieszczane na paletach, ofoliowane dwu- a nawet trzykrotnie, oznakowane, a następnie pakowane na samochody i wywożone do firmy utylizacyjnej w Szczecinie – zapewnia Wiesław Szarejko, kierownik budowy z poznańskiej firmy West-Bud s.j.
Budynek przy ul. Gen. de Gaulle'a ma być rozbierany w trzech etapach. Finał prac planowany jest na koniec tego roku. Inwestorem jest LIDL sp. z o.o. w Tarnowie Podgórnym.
Budynek z azbestem rozbierany bez zabezpieczeń!
MALBORK. Świadek wydarzenia twierdzi, że przy ul. Gen. de Gaulle'a pracownicy rozbierający budynek pokryty płytami z eternitu nie mieli podczas prac żadnych zabezpieczeń. Wykonawca zaprzecza zarzucanej mu lekkomyślności.
- 27.08.2008 13:25 (aktualizacja 14.08.2023 12:07)
Napisz komentarz
Komentarze