Problem jaki pojawił się na ul. Wojska Polskiego 491 dotyczy zakazu ruchu pojazdów, który w tym miejscu obowiązuje, a jest nagminnie łamany.
Nie chodzi nam o samochody rodziców czy nauczycieli przyjeżdżających pod znajdującą się tuż obok szkołę, ani nie chodzi nam o autobusy, który przyjeżdżają po dzieci, chodzi o pracowników firmy, którzy ciągle tutaj jeżdżą i to ciężkimi samochodami, przez co łamią zakaz ruchu pojazdów, który tu obowiązuje - mówi mieszkaniec domu przy ulicy Wojska Polskiego tuż, przy Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku.
W tej sprawie, w 2000 r., mieszkańcy nękanego hałasem domu wystosowali pismo do gospodarza miasta oraz do Straży Miejskiej, aby Ci zajęli się sprawą łamania zakazu. Niestety, jak mówią, bezskuteczne były ich prośby.
- Po prostu bez odzewu. Samochody wciąż jeżdżą i wywołują drgania, a nam pękają ściany - mówi mieszkaniec, który chce pozostać anonimowy.
Dom, w którym mieszka kilku lokatorów, został wybudowany pod koniec XIX wieku i pozostaje nie remontowany przez ponad 30 lat.
Pękanie ścian, rzeczywiście ma miejsce, co 20 lipca 2002 r. potwierdziła komisja Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku. Oprócz pękających ścian, mieszkańcom dokucza hałas, spaliny oraz załatwiane przez kierowców samochodów, potrzeby fizjologiczne tuż obok ich ogrodzeń.
Gdy mieszkańcy domu przy ul. Wojska Polskiego wystosowywali kolejne pisma do Mieczysława Połomskiego, gospodarza miasta, ten zwrócił się w końcu do przedsiębiorstwa, które tam działa, o zamykanie bramy od strony Wojska Polskiego, gdyż owe przedsiębiorstwo posiada również drugi wjazd od ulicy Dalekiej.
Czemu więc pracownicy przedsiębiorstwa nie zamykają bramy i permanentnie łamią obowiązujący w tym miejscu zakaz ruchu?
- Przede wszystkim, jest to droga miasta, a nie droga osiedlowa, więc powinna nam zostać udostępniona i mamy pełne prawo do korzystania z niej. Rzeczywiście otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta, z prośbą o zamykanie bramy, ale firmę mamy zarejestrowaną przy Wojska Polskiego, nie przy Dalekiej, gdzie znajduje się drugi wjazd.- mówi Joanna Kondys właścicielka przedsiębiorstwa działającego przy Wojska Polskiego.
- Największy problem jest ze spedycją, kierowcy na fakturach mają napisany wyraźnie adres firmy, że jest to ulica Wojska Polskiego, więc nawet pytając się przez CB Radio, innych kierowców, pytają o wskazanie drogi na tę ulicę, a nie na Daleką. - dodaje pracownik firmy.
- Oczywiście, my przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dzieci, staramy się kierować te duże samochody od strony Dalekiej, ale nie zawsze mamy na to wpływ. Ponadto, pod znakiem zakazu, który się pojawił widnieje tabliczka, która informuje, że ten zakaz nie dotyczy mieszkańców Wojska Polskiego 491 oraz 491 a . Nasza firma zarejestrowana jest pod adresem Wojska Polskiego 491, więc jak można nam zarzucać, że łamiemy zakaz, który tak naprawdę nas nie obowiązuje? - mówi Joanna Kondys.
- Firma to nie jest mieszkaniec, mieszkaniec musi jakoś dojechać, on helikopterem nie doleci. – mówi Mieczysław Połomski, gospodarz miasta, po czym dodaje - Organizacja ruchu na tej ulicy, była taka sama od zawsze, poza tym firma ma możliwość dojazdu. Chciałbym tylko zaznaczyć, że w tej szkole, obok której działa przedsiębiorstwo, uczy się 2 tysiące dzieci i ich bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego na tym odcinku obowiązuje zakaz ruchu. Ponadto miasto, wszędzie dysponuje określoną przestrzenią. Ja np. z tego pokoju sali koncertowej nie zrobię. Zresztą wszystkich problemów rozwiązać się nie da”. – dodaje M. Połomski.
I najwidoczniej tak też jest, władza zapomniała o pragmatyzmie, postawiła znak zakazu, dla uspokojenia mieszkańców, który to znak, jak się okazało, nie dotyczy przedsiębiorstwa. Paradoks polega jednak na tym, że przedsiębiorstwo nie jest mieszkańcem, a więc teoretycznie nie ma prawa dojeżdżać do miejsca pracy. Co i tak nie wyklucza faktu, że problem pozostaje. Problem mieszkańców, przedsiębiorstwa i miasta.
Zły adres, czy brak dobrej woli
MALBORK. Początek problemu na krótkim odcinku ulicy Wojska Polskiego sięga 2000 r. Pomimo zgłaszania przez mieszkańców licznych próśb, pomimo interwencji gospodarza miasta, pomimo nowego oznakowania... problem istnieje do dziś.
- 17.10.2007 15:12 (aktualizacja 13.08.2023 12:24)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze