Dwa zespoły młodych reprezentantów Polski sięgnęły po najwyższe trofea i mistrzostwo globu w USA na tegorocznych Finałach Światowych Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu kreatywnego myślenia. Jedna z grup zdobyła wicemistrzostwo świata, a 8 innych drużyn znalazło się w pierwszych dziesiątkach w swoich kategoriach.
Na Finały Światowe, które w tym roku odbyły się w dniach 24-27. maja na Iowa State University w Ames, Iowa w Stanach Zjednoczonych, wyjechało siedemnaście polskich zespołów. Rywalizowały one z drużynami z całego świata, których na konkurs przybyło aż 812.
Każdy z zespołów musiał wykazać się twórczym myśleniem, doskonałą współpracą oraz innowacyjnymi pomysłami i zmierzyć się z kilkudziesięcioma innymi grupami w swoich kategoriach wiekowych, rozwiązujących ten sam problem.
Po mistrzostwo świata sięgnęły dzieci z Ekologicznej Szkoły Społecznej z Rumi i Zespołu Szkół STO z Łodzi. Uczniowie Ekologicznej Szkoły Społecznej zdobyli także srebrny medal.
Zwycięski zespół z Rumi rozwiązywał zadanie techniczno-teatralne „Uczeni na tropie”, w którym przedstawić musiał własną interpretację niezwykłych zjawisk przyrodniczych obserwowanych przez NASA oraz zbudować urządzenie zdolne do pobierania próbek.
Grupa z Łodzi podjęła się zadania teatralnego „Pomocny Patrol”, w którym stworzyć miała autorskie przedstawienie o grupie uczniów pomagającej innym i zmieniającej jakieś negatywne sytuacje w pozytywne.
Polska znalazła się na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej, zaraz za Chinami, Singapurem, Północną Karoliną i Pensylwanią. Zdobyliśmy 3 medale, a w sumie 11 z 17 drużyn, które reprezentowały Polskę, uplasowało się w czołówce i pierwszych dziesiątkach swoich kategorii.
Odyseja Umysłu® to międzynarodowy program edukacyjny, obecny w Polsce od ponad 20 lat. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy dzieci na sześciu kontynentach. Od 2003 r. patronat nad krajową edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.odyseja.org.
Patronat nad międzynarodową edycją i Finałami Światowymi od lat sprawuje Agencja Kosmiczna NASA.
Finały Światowe odbyły się już po raz 33. Polska reprezentacja Odyseuszy co roku odnosi sukcesy na międzynarodowej arenie. Do tej pory młodzi krajanie zdobyli 17 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych medali. Jednocześnie 6 razy Polacy uhonorowani zostali nagrodą za wybitną kreatywność zwaną Ranatra Fusca.
Co to jest i na czym polega?
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny w formie konkursu twórczego rozwiązywania problemów.
Program ma na celu rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy człowiek; inspiruje uczestników do myślenia i wymyślania, angażując ich w proces rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.
Program kierowany jest do dzieci i młodzieży, a realizowany w szkołach i innych placówkach edukacyjno-wychowawczych w cyklu rocznym.
Odyseja Umysłu wyposaża młodych ludzi w umiejętności takie jak: myślenie kreatywne i krytyczne, praca w zespole, łączenie i praktyczne zastosowanie wiedzy z różnych dziedzin, skuteczna komunikacja, tolerancja dla odmiennych pomysłów.
Uczestnicy pracują w drużynach po 5-7 osób pod okiem przeszkolonego trenera.
SAMODZIELNIE rozwiązują jedno wybrane przez siebie zadanie projektowe – Problem Długoterminowy. Każdy problem odwołuje się do innego rodzaju umiejętności, talentów i zainteresowań – od zadań konstrukcyjnych, poprzez inżynieryjne aż do teatralnych.
Odyseusze ćwiczą też twórcze rozwiązywanie Problemów Spontanicznych, zaskakujących swoją treścią w ostatniej chwili i wymagających myślenia na zawołanie.
Swoje rozwiązania drużyny prezentują sędziom i publiczności podczas konkursu. Występy oceniane są w ramach danego Problemu i w czterech kategoriach wiekowych.
Polski konkurs składa się z dwóch etapów: Eliminacji Regionalnych w czterech miastach (Poznań, Wrocław, Warszawa i Gdańsk) oraz Finału Ogólnopolskiego (Gdańsk).
Zespoły, które uzyskają najwyższe noty na Eliminacjach wyjeżdżają na Finał Ogólnopolski. Mistrzowie Polski zyskują prawo reprezentowania naszego kraju na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych, zaś wicemistrzowie – na festiwalu europejskim, który co roku odbywa się co w innym kraju.
Historia i osiągnięcia
Program powstał w 1978 r. w Stanach Zjednoczonych, a jego twórcą jest dr C. Samuel Miklus. Przez ponad 30 lat Odyseja Umysłu dotarła już do ponad 20 krajów na 6 kontynentach.
W 1992 roku zorganizowano pierwszą polską edycję konkursu; Odyseja w Polsce obchodzi zatem w tym roku swoje 21. urodziny.
Zwycięskie drużyny reprezentując Polskę na Finałach Światowych w USA zajmują często bardzo wysokie miejsca. W latach 1992-2012 zdobyły 17 złotych medali, 12 srebrnych i 7 brązowych, 3 nagrody fair-play (Nagroda Omera) i 6 nagród Ranatra Fusca za wybitną kreatywność.
Napisz komentarz
Komentarze