"Malborscy świadkowie historii" to projekt, który realizowany był przez Muzeum Zamkowe w porozumieniu z Malborskim Centrum kultury i Edukacji. Jego pierwsza część polegała na zebraniu relacji i wspomnień osób, które pamiętają Malbork z czasów wojny i tuż po zakończeniu działań wojennych. Opowieści te nagrane zostały w Radio Malbork i trafią do czegoś w rodzaju miejskiego archiwum, do rozmów udało się wówczas nakłonić między innymi: Reginę Krzos, Arkadiusza Binnebesela, Jana i Teresę Bronowskich i Helenę Grochowską. Drugim etapem projektu był konkurs dla młodzieży. Młodzi ludzie indywidualnie lub w grupach mieli przygotować pracę opowiadająca o powojennej historii Malborka oraz powiatu malborskiego przez pryzmat losów jego mieszkańców przybyłych na ziemię malborską po 1945 r.
- Na konkurs wpłynęły prace z 12 różnych szkół z całego powiatu malborskiego – mówi Jolanta Justa z Muzeum Zamkowego, zajmująca się organizacją konkursu. - Cieszy nas duże zainteresowanie młodzieży, a także wysoki poziom nadesłanych filmów, prezentacji i prac pisemnych. Prawdopodobnie rozszerzymy ramy terytorialne konkursu i następna jego edycja obejmie całe Żuławy.
Goście zebrani w Karwanie mieli okazję obejrzeć wszystkie nagrodzone prace, które rzeczywiście pokazywały dobre przygotowanie i poważne podejście do tematu tworzących je młodych ludzi.
Głównym atutem prac było wydobycie z mroków historii zwykłych losów „szarych” mieszkańców, nieznanych do tej pory szerszemu gronu. Na szczególną uwagę zasługują tu więc prezentacje i filmy, których bohaterami są osoby niejako debiutujące swoimi wspomnieniami.
Nagrodzonych zostało sześć prac, w tym dwie grupowe. Nagrody ufundował dyrektor muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze