Sprzed kościoła na skwer Żołnierzy Wyklętych uczestnicy przemaszerowani niosąc biało-czerwone flagi, transparenty i fotografie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na uroczystości nie zabrakło władz samorządowych z burmistrzem Markiem Charzewskim i wicestarostą Waldemarem Lamkowskim. Kwiaty składali także przedstawiciele służb mundurowych i osoby prywatne.
Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęła się gra miejska „Malbork'46” wymyślona i przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne im. 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W zabawie, która przeniosła młodzież w 1946 r., udział wzięło pięć drużyn złożonych z harcerzy, wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz osób niezorganizowanych.
- Naszym obowiązkiem jest przywracać dobre imię Żołnierzy Wyklętych, dlatego organizujemy różne formy edukacji w tym temacie. Dziś jest to gra miejska. Chcieliśmy, aby młodzież dobrze się bawiła, a przy okazji poznała trochę historii – mówi Robert Jamroz, wiceprezes stowarzyszenia. - Poza poszukiwaniem łączników i odgrywaniem konspiracji, uczestnicy nauczyli się udzielać pierwszej pomocy i mieli okazję postrzelać na symulatorze. Te dwie ostatnie atrakcje zapewniło dowództwo 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jesteśmy zadowoleni, że udało się włączyć w uatrakcyjnienie tego dnia tak wiele podmiotów, bo, oprócz wojska, dużą otwartością wykazał się burmistrz miasta, Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki w Malborku i dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich. Tradycyjnie też wsparł nas Instytut Pamięci Narodowej.
Gra miejska objęła centrum miasta. Grupy przemykającej młodzieży widać było przy pomniku Kazimierza Jagiellończyka, przy wejściu na zamek i przed kościołem św. Jana. Punkt sanitarny mieścił się w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Reymonta, natomiast na skwerze Żołnierzy Wyklętych przygotowany był punkt łączności, gdzie kolejne grupy musiały nawiązać łączność polową i podać odszyfrowane wcześniej hasło.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna „Niebieskich”, którą tworzyli harcerze z 3 Malborskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, pozostałe grupy zajęły ex aequo drugie miejsca. Nagrodami były książki, plecaki, kompasy i pałatki wojskowe. Ponadto wśród wszystkich uczestników wylosowano jedną osobę, która pojedzie na zaproszenie europosłanki Anny Fotygi do Brukseli.
Wieczorem odbył się również koncert Karla K. Kocha w Jazz Club Spiżarnia, tradycyjnie też z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Spiżarnia wraz z przyjaciółmi przygotowała inscenizację historyczną.
Napisz komentarz
Komentarze