- Otrzymane informacje posłużą Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego do opracowania szczegółowej mapy stanowisk jego występowania na terenie województwa pomorskiego – wyjaśnia Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Do tej pory z poszczególnych miast i gmin docierały pojedyncze sygnały o problemie, jaki stanowi ta roślina. Zebrane materiały pozwolą odpowiedzieć na pytanie, ile jest takich miejsc na Pomorzu. Wiedza na ten temat umożliwi skuteczniejszą walkę z groźnym chwastem oraz umożliwi skuteczne ostrzeganie o zagrożeniu. Starostowie i prezydenci zostali poproszeni o przekazanie materiałów na ten temat do 9 lipca.
Barszcz Sosnowskiego to groźna dla ludzi roślina, która powoduje oparzenia skóry. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach może nawet spowodować śmierć osoby, która miała z nią kontakt. To inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. Wówczas rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę. Miał służyć jako pasza dla bydła, jednak jego uprawy stosunkowo szybko zaprzestano.
Barszcz Sosnowskiego można pomylić m. in. z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy. Może osiągać nawet cztery metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach. Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. Można go spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.
Napisz komentarz
Komentarze