Jak przypominają organizatorzy, Maciej Kilarski żył w latach 1922–2003. To konserwator zabytków niezwykle mocno związany z malborską warownią, architekt, historyk sztuki, artysta, wybitny badacz architektury zamku malborskiego, głównie kościoła Najświętszej Marii Panny, Madonny z zewnętrznej niszy i kaplicy św. Anny.
Uratował przed całkowitym utraceniem wiele cennych detali architektonicznego wystroju, zniszczonych podczas wojny. Dzięki temu można było umieścić je w ich właściwych miejscach, również podczas ostatnio realizowanych zadań budowlano-konserwatorskich. Wywierał duży wpływ na koncepcje odbudowy zamku i prowadzone tu prace konserwatorskie. Należał do pierwszego zespołu pracowników Muzeum Zamkowego, działał z niezwykłą pasją, był autorytetem dla wielu – czytamy w materiałach konferencyjnych. - Związany z zamkiem od 1957 do 2003 roku, na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat, wiedzą i doświadczeniem służył do ostatnich swoich dni, między innymi jako członek Rady Muzealnej. Ceniony autor wielu prac badawczych i opracowań naukowych, również wykraczających poza malborską tematykę.
Konferencja rozpocznie się o godz. 10. Na godz. 13.50 zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej Maciejowi Kilarskiemu w zakrystii kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa na adres sekretarza konferencji, Wiesławy Połom-Jakubowicz (Pracownia Historii Zamku, XIX i XX w.): [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze