Jednak często udają się wprost do szpitalnych izb przyjęć. I zaczyna się problem.
Przepisy i procedury
- Niestety, pacjenci nadal trafiają do Szpitala Powiatowego w Tczewie bez jakichkolwiek skierowań, domagając się pomocy ambulatoryjnej, której szpital udzielać w takich przypadkach nie może – wyjaśnia Janusz Boniecki, prezes Tczewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. (Szpital Powiatowy w Tczewie). - Pacjent zostanie zaopatrzony w szpitalu bez skierowania wyłącznie w uzasadnionych przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia. W każdej innej sytuacji musi posiadać skierowanie.
Czego więc pacjent powinien oczekiwać w zakresie usług opieki medycznej - nocnej i świątecznej?
- Lekarz podczas dyżuru zobowiązany jest do udzielenia porady lekarskiej w warunkach ambulatoryjnych w bezpośrednim kontakcie ze świadczeniobiorcą lub telefonicznie oraz w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia świadczeniobiorcy – w miejscu jego zamieszkania – mówi prezes Janusz Boniecki. - Powinien wykonać pacjentowi podstawowe badania; w tym EKG lub pomiar ciśnienia krwi. W uzasadnionych przypadkach, po wykonaniu możliwej diagnostyki i zaopatrzeniu, winien skierować go do odpowiedniej placówki medycznej. Tego wymagają przepisy i takie są procedury.
Jaki sprzęt i aparatura?
Gabinet, w którym udziela się świadczeń z zakresu nocnej i ambulatoryjnej opieki, musi posiadać określony przepisami sprzęt i aparaturę medyczną, m.in.: aparat EKG i podstawowy zestaw reanimacyjny; zestaw przeciwwstrząsowy; aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi; stetoskop; glukometr i testy do oznaczania poziomu cukru w krwi; otoskop.
Pozostałe wymagania
Niektóre inne wymagania, które podmiot ubiegający się o kontrakt z NFZ winien posiadać:
● Posiadanie certyfikatu ISO w zakresie usług medycznych;
● Zapewnienie diagnostyki RTG i laboratoryjnej w lokalizacji;
● Zapewnienie dostępności do świadczeń w tym samym czasie, przez dodatkowego lekarza na każde rozpoczęte 50 000 osób zamieszkałych na obszarze zabezpieczenia;
● Zapewnienie dostępności do świadczeń w tym samym czasie, przez dodatkową pielęgniarkę na każde rozpoczęte 50 000 osób zamieszkałych na obszarze zabezpieczenia;
● Nie mniej niż połowa lekarzy realizujących świadczenia posiadających specjalizację (1. stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty) lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie medycyna rodzinna, pediatria lub choroby wewnętrzne.
Opieka nocna i świąteczna - gdzie szukać pomocy
TCZEW. Oddział Pomocy Doraźnej Szpitala Powiatowego w Tczewie („pogotowie”) nie świadczy już nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki medycznej z powodu nie zakontraktowania przez NFZ tych świadczeń. Tym samym pacjenci muszą szukać pomocy u podmiotu, z którym ten kontrakt NFZ zawarł, czyli w placówce przy ul. Niepodległości w Tczewie.
- 13.06.2011 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 09:46)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze